Před 11 lety Neumann v osmifinále fotbalových evropských pohárů střílel, teď o něm píše

Když pomineme pražská „S", je naprosto výjimečné, aby se české kluby držely v pohárové Evropě ještě v březnu. Naposledy se to podařilo v roce 2002 Liberci a jeho poslední úspěšný střelec v osmifinále tehdejšího Poháru UEFA bude zítra ve Štruncových sadech u toho, když si v tomto jarním měsíci tuto soutěž - teď už nazvanou Evropská liga - vyzkouší Viktoria Plzeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy Plzeň - Neapol 21 února v Plzňi. Zleva plzeňský kapitán Pavel Horváth, Lorenzo Insigne z Neapole a Vladimír Darida z Plzně. | Zdroj: ČTK

Ovšem nikoli jako hráč nebo ve VIP lóži usazená vysloužilá hvězda, bude tam pracovně s úkolem hodnotit výkony plzeňských fotbalistů v utkání proti Fenerbahce Istanbul a poutavě o celém večeru napsat.

Posledním, kdo dokázal v osmifinále Poháru UEFA při liberecké jízdě touto soutěží před jedenácti lety skórovat, je totiž Robert Neumann.

Záložník, který vybojoval s Libercem v roce 2002 mistrovský titul, už ve čtyřiceti letech hraje fotbal jen pro radost ve středočeské Hvozdnici a skoro celé desetiletí se živí novinařinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 11 lety Neumann v osmifinále fotbalových evropských pohárů střílel, teď o něm píše

„Přijde mi to už jako věčnost, co nehraji fotbal. Já tomu období, co jsem hrál fotbal, říkám pravěk. Už je to vlastně jedenáct let,“ konstatuje. A Neumann, který má bohaté zkušenosti s oběma profesemi, si všímá posunu ve vztahu fotbalisty s novinářem.

„V té době ještě nebyly ,útoky´ novinářů po zápasech tak široké. Teď to, myslím, mají kluci o hodně těžší. Člověk je pod daleko větším tlakem médií. Pro mě určitě bylo před těmi deseti nebo dvanácti lety jednodušší odpovídat na otázky,“ myslí si.

Dříve psal Neumann pro Lidové noviny, teď jeho texty najdete v deníku Sport. Hodně se věnuje právě Plzni a jemu rozhodně nikdo nemůže namítnout, že nemá nárok na kritiku, protože netuší, o čem vlastně píše.

Plzeň připomíná tehdejší Liberec

Mistrovský titul i ostruhy z mezinárodních zápasů má, a současné plzeňské mužstvo mu dokonce připomíná Slovan Liberec před jedenácti lety. „My jsme hráli podobně jako Plzeň, prostě jsme si to s nimi šli rozdat. Taková byla filozofie našich trenéru Csaplára a Škorpila. A vyplácela se!“

„My jsme přijeli na Lyon a žádné, že bychom bránili, prostě presink, tlak na balon a zkusit si to s nimi rozdat na férovku a uvidí se, co z toho vznikne. Vznikl z toho krásný postup,“ vzpomíná Robert Neumann na osmifinále Poháru UEFA v sezoně 2001/2002.

Silný Olympique Lyon tehdy Liberečtí vyřadili po remíze 1:1 ve Francii a výhře 4:1 v azylu na pražské Letné, kde Neumann navázal na góly, které dali Jan Nezmar a jednu Jiří Štajner, tedy hráči, kteří zasáhli ještě do letošního ročníku evropských pohárů.

„Klobouk dolu, že kluci pořád ještě hrají,“ zdraví Neumann na dálku své dávné spoluhráče a teď spíše respondenty, hráče Štajnera a Nezmara od zimy už v roli funkcionáře.

V Liberci před lety po jejich boku dokázal vyřadit španělské týmy z Viga či Mallorky a nad síly Slovanu byl až ve čtvrtfinále Dortmund s Čechy Kollerem a Rosickým. To Plzeň podle Neumanna může dojít ještě dál, klidně až do finále.

„Byl bych rád, kdyby se to stalo. Český fotbal jen potřebuje takový úspěch. Nevím, jak Chelsea, ta je v té sortě přece jen výš, ale zase nehraje v kdo ví jaké formě. Takže kdo ví, jak by to dopadlo,“ jmenuje snad jediného soupeře, se kterým by to pro Plzeň bylo náročné měřit se s ním jako se sobě rovným.

Ale aby mohli v Plzni přemýšlet o losu čtvrtfinále a Robert Neumann o něm psát, musí Viktoria nejprve vyřadit turecké Fenerbahce.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme