Slavný anglický útočník Keegan slaví 60. narozeniny

Letošní rok je ve znamení oslav kulatých jubileí několika fotbalových legend. Sedmdesát bylo Pelému, padesát Maradonovi a osmdesát Josefu Masopustovi. A právě dnes slaví šedesátku slavný anglický útočník Kevin Keegan – držitel Zlatého míče pro nejlepšího evropského fotbalistu v letech 1978 a 1979.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Liverpoolu | Foto: UEFA

Kevin Keegan byl v sedmdesátých letech jedním z nejslavnějších evropských fotbalistů. Největších úspěchů dosáhl v dresu Liverpoolu, s kterým vyhrál třikrát anglickou ligu a jednou také Pohár mistrů evropských zemí a Pohár UEFA.

Dlouholetému publicistovi na britských ostrovech Petrovi Nosálkovi se při slovech Kevin Keegan vybaví následující věci. „Útočný tank, zabijácký instinkt a možná slova jednoho z liverpoolských fanoušků, který řekl: Když Liverpool prohrával 0:1 nebo o branku, tak jsme věděli, že máme v útoku Kevina Keegana a ten vždy srovná a vrátí Liverpool do zápasu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Plašil hovořil ve Sportžurnálu o Kevinu Keeganovi s publicistou Petrem Nosálkem

Jednou z věcí, kterými Kevin Keegan také zaujal, byl jeho přestup z Liverpoolu do Hamburgu – tedy z Anglie do Německa. A to nebylo na konci sedmdesátých let obvyklé. Fanoušci na ostrovech také tuto zprávu nepřijali zrovna přívětivě.

„Je to sice třicet let po druhé světové válce, ale vztahy mezi Anglií a Německem nebyly ještě natolik znormalizované, aby se třeba projevily nějakými velkými fotbalovými přestupy. A myslím, že když šel do Hamburgu, tak to vyvolalo značnou nelibost značné části anglických fanoušků. Nevím, jestli i německých,“ prohlásil Petr Nosálek.

Kevin Keegan se zapsal do fotbalových dějin také dvojnásobným ziskem Zlatého míče pro nejlepšího evropského hráče. V roce 1978 ho vynikající útočník vyhrál navzdory tomu, že Anglie nebyla na světovém šampionátu.

„On ho získal i v roce 1979, dvě léta po sobě. Myslím, že to spravedlivé rozhodně bylo, protože byl opravdu skvělý hráč, že je spíš jeho smůla, že v roce 1974 ani 1978 anglické národní mužstvo nepostoupilo na mistrovství světa. Takže Keegan nastoupil za reprezentaci na mistrovství světa až v roce 1982 ve Španělsku, kdy jsme měli i my – Čechoslováci – Anglii ve skupině. Bohužel ho ale zranění po 26 minutách vyřadilo ze hry. Takže takto slavný hráč odehrál na světových šampionátech ani ne půl hodiny,“ uvedl Petr Nosálek.

Editor Rádia Česko navíc dodal. „Myslím, že Keegan podával fantastické výkony v Liverpoolu a v roce 1979 vytáhnul průměrný Hamburger SV k titulu mistra německé ligy po devatenácti letech. Takže tohle o těch jeho kvalitách vypovídá více než zisk prvního Zlatého míče.“

Na závěr kariéry se vrátil Keegan do Anglie, kde nastupoval za FC Southampton a Newcastle United, kterému pomohl k postupu do nejvyšší soutěže. Když poté skončil jako aktivní hráč, stal se po určitě době i uznávaným trenérem, který mimo jiné vedl nakrátko v roce 1999 i anglickou reprezentaci.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme