V české fotbalové lize se objevil nový trend. Útočníky přeskolují trenéři na obránce

Dříve bývali spíše do počtu, jenže v dnešním fotbalu rozhodují zápasy. A navíc, kluby si díky nim mohou přijít na slušné peníze. Investice je totiž často zanedbatelná oproti tučnému zisku. Řeč je o rychlých útočnících přeškolovaných na obránce, o novém trendu, kterého si stále častěji můžeme všímat ve fotbalové Gambrinus lize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Rosa z Teplic (vlevo) a ústecký Tomáš Krbeček v souboji o míč v derby, které skončilo těsnou výhrou Teplic. Ústí tak prodloužilo sérii porážek na šest duelů.

Antonín Rosa z Teplic (vlevo) a ústecký Tomáš Krbeček v souboji o míč v derby, které skončilo těsnou výhrou Teplic. Ústí tak prodloužilo sérii porážek na šest duelů. | Zdroj: ČTK

„Myslím, že v této době jsou krajní beci skoro nejdůležitější článek týmu, protože musí de facto útočit i bránit, očekává se toho od nich hodně. Takže myslím, že teď je trend cpát tam spíš útočníky, ti jsou rychlostní,“ všímá si nového trendu Zdeněk Koukal.

I on je dost názorný příklad, dříve ofenzivní fotbalista Teplic nebo Bohemians, teď nově krajní bek Příbrami. Doba, kdy se na pozici levého nebo pravého obránce posílali ti, co byli v týmu spíše do počtu, je i podle něj dávno pryč.

„To bývávalo: Dáme ho na beka, bude tam zapikolovaný a necháme ho tam stát. Teď je trend takový, že bek by měl skoro tvořit devadesát procent hry,“ říká Koukal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V české fotbalové lize se objevil nový trend. Útočníky přeskolují trenéři na obránce

Hlavně v posledních měsících nabral v Česku post krajního obránce na důležitosti. Třeba Plzeň těží doma i v evropských pohárech na stranách hřiště ze schopností Davida Limberského a Františka Rajtorala, mistrovský Liberec po odchodu Theodora Gebre Selassieho do německé Bundesligy pro změnu poznává, jak klíčového hráče tím ztratil.

„Theo, co si ho pamatuji, hrál jsem proti němu už v dorostu, tak hrál středního halva. A potom na beku vyrostl na takto skvělého hráče. Třeba se to může stát i mně (smích). Ale to je trošku legrace,“ prohlásil jeden z řady přeškolených útočníků Tomáš Krbeček

Ale legrace to rozhodně není hlavně v začátku, když se člověk léta navyklý běhat hlavně před soupeřovu branku postaví najednou jinam.

„Je to nezvyk, to je jasný. Člověk se chce otočit a najednou to nemá kam dát, protože je tam lajna, takže je to úplně něco jiného. Ale snad to není tak špatné, když tam hraji druhý zápas,“ doufá Tomáš Krbeček.

A věří, že to může být ještě lepší. Jako člověk zvyklý útočit, zná totiž dobře myšlení a chování fotbalistů, které teď bude bránit. „Můžu vědět, jak se útočník trošku chová.“

‘Převýchova‘ fotbalistů šetří peníze

Ale nejen sportovně se přeškolení útočníka na obránce může vyplatit. A třeba na příkladu zmíněného Theodora Gebre Selassieho je to dobře vidět. Koupit hotového fotbalistu je totiž zpravidla mnohem nákladnější, než si ho sám vychovat.

A to už i v českých klubech, zdá se, dobře vědí. Stejně jako to, že najít a „vypiplat" kvalitního krajního beka, je ve srovnání s ofenzivními posty o poznání jednodušší.

„Určitě, protože kvalitní útočník potřebuje něco navíc, musí mít něco, co nenatrénujete, takový ten zabijácký instinkt. Ale bek je podle mě naprosto čitelná věc, která se dá naučit,“ myslí si příbramský trenér David Vavruška.

Ten se teď snaží takto učit zmíněné ofenzivní hráče Zdeňka Koukala a Tomáše Krbečka.

„Dělal jsem v Příbrami mládež, vychoval jsem tam dva beky a ani jeden se pro ligu nějak nepovedl. To je prostě i moje chyba. Takhle to nejde, nemůžeme furt někoho kupovat. Na určité posty si musíme hráče vychovat,“ konstatuje David Vavruška.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme