Švédové mohou slavit titul z MS jako první pořadatelská země od roku 1986

Nedělní večer ozdobí ve Stockholmu finále hokejového mistrovství světa. Souboj o zlato mezi domácím Švédskem a překvapením turnaje Švýcarskem začne ve 20 hodin a 30 minut. Jisté je, že se po něm může přepisovat historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Švédska nosí na hrudi tři korunky, i proto se jejich reprezentaci říká Tre Kronor | Zdroj: Reuters

Tým pořadatelské země například nezískal titul od roku 1986. Tehdy slavili jako poslední domácí tým triumf Rusové. Švédský výběr věří, že by statistiky po 27 letech mohl změnit.

„Domácí prostředí bude hrát velkou roli, protože spíš svazuje ruce, než aby hnalo dopředu, i když fanoušci budou na straně domácích,“ domnívá se Vladimír Orságh, slovenský mistr světa z roku 2002, dnes trenér hokejistů Banské Bystrice.

Hala Globen by měla být na finále konečně vyprodaná

Číst článek

Hrát před vlastním publikem finále šampionátu je asi snem každého hokejisty. Na druhou stranu tato skutečnost může svazovat ruce i nohy.

„Je možné, že si to člověk ještě víc bere, ví, že tohle se stává jednou za život, aby hrál domácí mistrovství. I sám na sebe si pak může hráč dávat větší tlak, nemusí to být pouze třeba z médií,“ říká Otakar Vejvoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa vyvrcholí ve Stockholmu, o titul se utkají Švédsko se Švýcarskem

Ví, o čem mluví. Finále si zahrál ve Vídni 1996. Po turnaji si tehdy pověsil na krk zlatou medaili. Zná zároveň recept, jak by se každý z hokejistů měl s tlakem vypořádat.

„Už by měl být tak zkušený, aby to tak moc nevnímal. Jde jen o to, užívat si atmosféru, pokud je dobrá. Pokud je nepřátelská, tak hrát tak, aby se ztišil stadion. Hlavně si to nesmí moc brát.“

Také dvojnásobný bronzový medailista z mistrovství světa a dnes hokejový expert Martin Hosták si uvědomuje, jak složité je závěrečnou bitvu turnaje odehrát.

„Většinou je tam obrovský tlak na to, aby se uspělo. Vloni si to tady Švédové vyžrali až do dna, všichni po nich chtěli zlato a měli i slušný mančaft. Myslím, že letos je to trochu jinak, Švédové jsou podceňovaní od médií i fanoušků mluvilo se jen opatrně o medaili, to je možná semklo. Ve skupině ale nehráli nic moc, cestu turnajem si klestí opatrně.“

Švýcarsko překvapením turnaje

Naopak překvapivě suverénně míří k vrcholu Švýcarsko. Bez jediné porážky na šampionátu.

„Hrají tu výborně. Mně se strašně líbí, jak k disciplíně, obraně a komunikaci mezi sebou přidali ještě důraz do brány, což v předchozích turnajích neměli. Hrají jednoduše, nahazují puky na bránu a jdou tam ve třech lidech. Vypadá to jako náhoda, ale oni jdou štěstí naproti.“

Radost Švýcarských hokejistů na MS | Foto: Reuters

Švýcaři přitom poslední medaili z mistrovství světa přivezli v roce 1953, tedy už před 60 lety, a byla z bronzového kovu. Dnes se musí smířit s faktem, že hlediště haly Globen, i když si v předcházejících duelech získali sympatie publika, bude na straně švédského výběru.

„Finále je už dávno vyprodané, ať už ho by ho hrál kdokoli, bude to hezká atmosféram,“vzal si znovu slovo Otakar Vejvoda.

Dramatický souboj o bronz rozhodly až nájezdy. Američané zdolali Finsko 3:2

Číst článek

Finálový zápas mezi Švédskem a Švýcarskem rozehrají jeho aktéři ve 20 hodin a 30 minut. O jeho průběhu vás bude Radiožurnál informovat v aktuálních vstupech.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme