Medaile nesbírají, přesto jsou plavci z Nepálu či Karibiku na MS za hrdiny

Jsou sportovci, kteří na vrcholné akce přijíždějí bojovat o medaile, ti, kteří na nich chtějí překonávat sami sebe no a pak také skupinka lidí, která chce hlavně reprezentovat určitý symbol, nejčastěji svoji zemi. Zástupců tohoto třetího případu najdete na probíhajícím mistrovství světa v plavání opravdu hodně a rozhodně se i o jejich výkonech a příbězích dá mluvit jako o vysoce inspirativních.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavci z exotických zemí na MS medaile nesbírají, přesto mají radost z osobních pokroků. Ilustrační foto

Plavci z exotických zemí na MS medaile nesbírají, přesto mají radost z osobních pokroků. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Patří sem, aby to mělo trochu statut mistrovství světa. Když se pak člověk dívá na finále, jsou tam čtyři plavci ze dvou států… Musí to mít trochu myšlenku,“ přiznává český plavec Petr Bartůněk, že jemu účast -náctiletých plavců mnohdy z exotických zemí proti mysli rozhodně není.

Mezinárodní plavecká federace se snaží dlouhodobě, aby její sport bylo celosvětovým a aby se to odráželo i na účasti plavců na podobně vrcholných akcích, jakou v těchto dnech pořádá španělská Barcelona. I Petr Bartůněk se tak při jednom ze svých startů setkal například s třináctiletým Nikolasem Sylvestrem, který reprezentuje Svatý Vincenc a Grenadiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Jurmana z MS v plavání v Barceloně, kde sbírají zkušenosti i plavci z exotických zemí

„Naše země je chudá, na sport nejsou peníze, když nepočítám moře, v bazénu jsem začal plavat před třemi lety,“ popisuje své plavecké začátky v zemi, která má počet obyvatel skoro stejný jako český Liberec, Nikolas.

„Zaplaval jsem si osobní rekord, takže nemohu být nespokojený. Už jsem zkušenější, poprvé jsem se na podobné akci představil loni v prosinci na šampionátu v krátkém bazénu v Istanbulu,“ chlubí se trochu syn majitele banánových plantáží, který na nejkratším prsařském sprintu ztratil v rozplavbách na vítězného Van der Burgha téměř 9 sekund a skončil na 76. místě.

High diving okouzlil Španělsko i díky supermanskému kousku Navrátila

Číst článek

Rozhodně nebyl v hale Palau Sant Jordi sám, kdo z podobných výsledků zářil už na dálku štěstím. Patnáctiletá Nepálka Shahová se radovala snad ze všech nejvíce.

„Právě jsem vytvořila nový nepálský rekord, o šest sekund, neuvěřitelné. Bylo to velice tvrdé a trenér už mě taky pochválil. Říkal, že jsem teď národní hrdina!“ oddechla si předposlední žena ve výsledkové listině závodu na 200 metrů volným způsobem.

Relativní hranice úspěchu

Sofie Gadeggardová-Shahová přitom věří, že svoji pozici nepálské sportovní hrdinky ještě na dalších startech zvýrazní, a zúročí tak trénink, o kterém se zástupcům plaveckých velmocí může zdát jen v děsivých snech.

„Obvykle trénuji v Káthmándú dvakrát denně, máme ale k dispozici jen dvacetimetrový bazén, takže je hodně obtížné připravit se na podobně velké akce. Nepál není plavecká země, snad bude lépe!“ doufá patnáctiletá Sofie, která v záplavě světových hvězd typu Lochteho nebo Meylutyteové v Barceloně připomíná všem, že hranice sportovního i osobního vítězství je a vždy bude hodně relativní.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme