Olympijský zeměpis: Znáte brankářku Lenku Černou?

Brankářka Lenka Černá oslavila minulý týden pětačtyřicátiny, ale pokud byste si mysleli, že na svůj sportovní život už jen vzpomíná, mýlíte se. Možná právě proto, že je stále aktivní hráčkou, na své největší úspěchy vzpomínat ani moc nechce. I když jde o stříbro ze světového šampionátu v roce 1986 nebo páté místo z olympiády v Soulu o dva roky později. Lence Černé patří dnes házenkářce pravidelná sobotní olympijská soutěž Sportžurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Černá, házenkářka, dlouholetá opora reprezentace

Lenka Černá, házenkářka, dlouholetá opora reprezentace | Zdroj: ČTK

„Jejda, to už je dlouho. Ani to tak neberu. Pro mě byl veliký úspěch být na olympiádě při zvedání olympijské vlajky na stadioně, to je pro každého sportovce fantastický zážitek. A medaile na mistrovství světa taky, když stojíte na bedně. Ale už je to dávno, už to beru jako historický úspěch,“ zasmála se Lenka Černá tak, až se zachvěl reportérský mikrofon.

A i proto, že už je to více než dvacet let, bylo pro sympatickou házenkářku jednodušší vzpomínat na další olympijské zážitky než na vlastní sportovní souboje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský zeměpis s házenkářkou Lenkou Černou

„Byla jsem se podívat třeba na historický běh na 100 metrů, když tehdy běžel Carl Lewis proti Benu Johnsoovi. Sto tisíc lidí na stadionu, to bylo úplně super. Stejně jako závěrečný ceremoniál a všechny tyhle slavnosti, kdy byli všichni sportovci na ploše, to bylo taky úplně super.“

Kdo by si po páté příčce ze soulské olympiády pomyslel, že od té doby se pod pěti kruhy československé, české ani slovenské házenkářky nepředstaví a na mistrovství světa se samostatné Česko už nikdy nevejde do elitní desítky. Posledním vrcholným turnajem, kterého se české ženy zúčastnily, byl evropský šampionát před sedmi lety, a tak se chce říct, že je česká ženská házená na ústupu...

„Je na ústupu, protože se nemůžeme dostat z kvalifikace. Je těžší systém a nemůžeme se dostat na nějaký šampionát, který by nám pak třeba pomohl dostat se příště do nějakého lepšího koše při losování. Pořád věřím, že se to zvedne. Máme mladé, nadějné hráčky. Liga česko-slovenská taky není špatná, tak očekávám, že už by to mohlo přijít.“

Lenčina dlouhověkost

A přijít by to mohlo už letos, na začátku června se totiž ženská reprezentace utká s Černou Horou o účast na světovém šampionátu v Brazílii. Jisté ovšem je, že na Lenku Černou se už trenér Jan Bašný spolehnout nemůže.

To ale neznamená, že legendu české házené nemůžete na palubovce vidět. Aktuálně máte třeba příležitost ve finále ženské ligy, v němž hájí branku Veselí nad Moravou proti Slavii. Nutno dodat, že je hlavní překážkou Pražanek za obhajobou mistrovského titulu. A "strašit" kanonýrky soupeřek může ještě několik sezón.

„Dokud mi to bude chytat, tak proč ně. Těžko mohu říkat, dokdy,“ usmívá se Lenka Černá narážce na svou dlouhověkost.

Právě tato její vlastnost nám dává mnoho šancí vybrat zajímavou otázku dnešního Olympijského zeměpisu.

Jestli máte zálusk na ceny od našich partnerů, napište nám, v jaké zemi se konal světový šampionát v roce 1986, ze kterého má Lenka Černá stříbrnou medaili. A kam nám můžete správnou odpověď poslat? E-mailem na sportzurnal@rozhlas.cz nebo poštou na adresu Český rozhlas, sportovní redakce, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme