Plavání není samozřejmostí a gramotnost klesá, zatímco rostou akvaparky

Zaobírat se pozvánkami k vodě a do vody právě teď, kdy teploty šplhají ke třiceti stupňům, je zbytečná námaha. Jenomže mezi šploucháním se někde na mělčině a mezi tím, čemu se dá opravdu říkat kondiční plavání, je dost velký rozdíl. A tak se pokusme mít celoročně na paměti to, co tvrdí dlouholetá plavecká reprezentantka Ilona Hlaváčková-Kudrnáčová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto)

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Sport jako takový může být i rekreační a v životě dokáže hodně pomoci. Je to dobrá regenerace a odvázání se. Člověk pak s čistou hlavou snáze řeší životní problémy.“

Otázkou jistě je, čemu se dá říkat kondiční plavání. Po republice vyrostla v posledních letech řada akvaparků, ve kterých se mohou návštěvníci skvěle pobavit, ale ten, kdo přichází proto, aby si zaplaval, nebývá nadšen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kondiční plavání u nás nepatří mezi vyhledávané kratochvíle

„Prostor zaplavat si pro vlastní kondici je tam trochu menší než v klasických bazénech,“ říká tajemnice Asociace plaveckých škol Jana Boubínová. A vnímá samozřejmě i další fakt, nad kterým propagátoři rekreačního plavání nijak nejásají.

Školní výuka plavání, kterou jsme se po dlouhé roky chlubili před světem, už není povinnou kapitolou školního programu. „Přesto zatím, chvála bohu, většina škol plavat dochází.“

Jenomže za nějaký čas už to tak být nemusí a ředitelům škol, kteří budou sportování školáků v jakékoli podobě považovat za ztrátu času, nikdo nevysvětlí, že by měli měnit svůj názor.

Matfyz učí plavat frekventanty

Staří Řekové sice neznali počítače a mobily, ale zato prý ctili zásadu, že vzdělaný člověk musí umět číst, psát a plavat. Určitě by se tedy podivili, kdyby jim třeba doktorka Eva Blahušová vylíčila, jaké jsou její poznatky s každodenního kontaktu s vysokoškoláky.

„Mám zkušenosti se zdatností studentů 1. ročníku matematicko-fyzikální fakulty. Zhruba 15 % z nich vůbec neumí plavat, takže se je to snažíme naučit. Jeden semestr je třeba učíme jenom se namočit a nebát se vody. Na druhou stranu oni jsou neskutečně vděční, že je to naučíme.“

Ale stejně by bylo nejjistější, kdyby už děti školou povinné zjistily, že sport může sloužit nejen k vydělávání peněz a dívání se na televizi, ale také k tomu, abychom byli fit.

Aleš Procházka, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme