Česko 1:3 USA

Pro zápas v České republice by bylo vyřazení z OH ničivé, myslí si trenér Žák

Z programu olympijských her v roce 2020 možná zmizí zápas. Alespoň to navrhl výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru. Definitivně o tom rozhodne zářijové valné shromáždění MOV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské hry v Londýně | Foto: Sang Tan | Zdroj: ČTK

Před zasedáním v Lausanne byl za nejvíce ohrožený sport považován moderní pětiboj. Mezi další kandidáty na vyřazení údajně patřily taekwondoo, badminton nebo stolní tenis. Nakonec se patnáctičlenný výkonný výbor rozhodl pro zápas.

Ale rozhodně se nejedná o definitivní vyřazení tohoto sportu z programu her. Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV. Podle odborníků k tomu ani nedojde. „Já tomu nevěřím, že se to v září schválí. Nedokážu si představit, že by to prošlo přes postsovětské státy nebo Ameriku, Maďary, Poláky. V současné době nevěřím, že by schválili to, že zápas vyřadí,“ myslí si Jiří Žák, trenér zápasu pražského Olympu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápas možná zmizí z LOH

Českoslovenští zápasníci vybojovali na olympijských hrách celkem 15 medailí včetně zlata Vítězslava Máchy v roce 1972. Na otázku, zda by vyřazení zápasu z programu olympijských her způsobil definitivní konec tohoto sportu v Čechách, odpověděl Jiří Žák.

„V současné době ano, i v těch skromných podmínkách nám pomáhá hodně stát, protože sponzoři v zápase nejsou. U nás to není populární sport a bylo by to ničivé.“

Na olympijských hrách už od roku 2020 asi nebude zápas

Číst článek

Zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Po krátké přestávce se v roce 1904 do programu OH vrátil, od roku 2004 zápasily na olympijských žíněnkách i ženy.

O tom, jaký sport v programu her přibude, se bude rozhodovat v květnu, kdy výkonný výbor MOV bude vybírat z několika odvětví. V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softball, které byly vyškrtnuty v roce 2005.

Petr Kadeřábek, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme