Tenisté musí na grandslamovém Australian Open bojovat vedle soupeřů i s větrem

Všech pět českých tenistů dokázalo první den Australian Open postoupit do druhého kola. Postupně se to povedlo Kristýně Plíškové, Kláře Zakopalové, Tomáši Berdychovi, Lucii Hradecké a Radku Štěpánkovi. Dokázali porážet své soupeře i nepříjemný vítr, který v Melbourne často fouká z různých stran a nepravidelně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenisté musí na Australian Open bojovat nejen se soupeři ale i s větrem

Tenisté musí na Australian Open bojovat nejen se soupeři ale i s větrem | Zdroj: ČTK

O prvním grandslamu v Austrálii se říká, že je nejpřátelštější ze všech, ale pokud jde o přírodní podmínky, tak ty představují tradičně jednoho velkého nepřítele. Tenistům buď vadí velké vedro, vítr anebo v nejhorším případě oboje.

„Tady většinou fouká pokaždé. Vím, že jsme se bavili s jednou řidičkou a ona nám říkala: My tady máme čtyři roční období v jednom dni. Vítr, déšť, pak máte sluníčko. Strašně se to mění. Jak je teplo, tak je sranda, když ještě fouká od jihu nebo od severu, teplý nebo studený,“ směje se Lucie Hradecká.

Teď jí vítr překážel v utkání prvního kola proti Bertensové z Nizozemska. Vlastně se nedá nic moc dělat, jen doufat, že je na tom soupeř podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největrnějším tenisovým grandslamem je Australian Open

„Je blbé, když vidíte, že té druhé to vůbec nevadí a vám to vadí. Člověk se nad to musí povznést, obě dvě s tím bojujeme. V úderech pak člověk trefí pár rámů a nesmí ho to rozhodit, protože i soupeřka trefí pár rámů mimo areál,“ poznamenává Hradecká.

Vítr vadí všem, někomu méně, někomu více, a asi nejhůře jsou na tom urostlí tenisté s vysokým nadhozem míčku při podání, jako je třeba Tomáš Berdych. Český tenista po výhře nad Američanem Russellem popisoval, co je v boji s horšími podmínkami důležité.

„Jednoznačně koncentrace. Na každý ten balon se soustředit, jako by měl být poslední. Protože tam uteče jeden míč, ten hráč zahraje jeden dva balony dobře, pak do toho jednou blbě foukne a gem je pryč. Takže to je, myslím, nejdůležitější do takovýchto podmínek,“ tvrdí.

A zřejmě podobně uvažují i tenisté, které vítr netrápí kvůli vysokému nadhozu při podání. „Snažím se hrát rychle a jít do toho, takže si myslím, že vítr asi tady těm hráčkám, co hrají rychle, nesvědčí. Ale už jsme na to zvyklí. Ale vítr, myslím, nemá nikdo rád,“ říká Klára Zakopalová.

Ale zatímco ona jezdí před Australian Open pravidelně do Hobartu, aby si na zdejší vítr co nejvíce zvykla, někomu bohatě stačí to, co zažije v Melbourne. „Když vím, že mi to vadí, tak proč tam jezdit,“ přiznává Lucie Hradecká, že ji bohatě stačí vítr, který zažije tady během grandslamového turnaje.

Fouká často, a také tak, že má tenista podobný pocit jako čtvrtá česká postupující z prvního dne Kristýna Plíšková. „Mně přišlo, že kde jsem já, tak jsem pořád proti větru.“

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme