První medaili z běhu na lyžích získalo Československo před 40 lety

Lukáš Bauer, Kateřina Neumannová, Květa Jeriová. Ta jména vám určitě něco říkají. Spojují je medaile vylyžované na běžkách na olympijských hrách. Ale úplně první, kdo se jí z Čechů nebo Čechoslováků může chlubit, je Helena Balatková. Bronz vybojovala přesně před čtyřiceti lety na Hrách v Sapporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvalifikace do vyřazovacích jízd ve sprintu Světového poháru volnou technikou 15. ledna v Liberci. Česká běžkyně na lyžích Eva Nývltová postoupila z kvalifikace do vyřazovacích jízd..jpg

Kvalifikace do vyřazovacích jízd ve sprintu Světového poháru volnou technikou 15. ledna v Liberci. Česká běžkyně na lyžích Eva Nývltová postoupila z kvalifikace do vyřazovacích jízd..jpg | Zdroj: ČTK

Chcete si to ověřit ve výsledcích? Nemusíte váhat u stylu - jinak než klasicky se tehdy ještě nezávodilo. Trať měřila pět kilometrů trať a jelo se v Sapporu.

Reprezentantku ale najdete pod dívčím příjmením Šikolová a až zjistíte přesné datum závodu, dejte nám vědět - 9. února je nejpravděpodobnější, ale zdroje se rozcházejí a sama Helena Balatková nedávno váhala.

„Já jsem si doma říkala, že se půjdu podívat do deníku, protože tam to bylo napsané, to už jsem měla asi dva roky dopředu nebo tak nějak, jak se věděly termíny. A pak jsem na to zapomněla, protože byla spousta jiné práce a starostí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáš Kohouta připomíná, že první medaili z běžeckého lyžování získalo Československo před 40 lety zásluhou Heleny Šikolové

Tehdy, před 40 lety, měla samozřejmě úplně jiné. Být co nejrychleji v cíli. O to bojovala na Dálném východě s většinou o dost staršími soupeřkami. A bronzovou medaili uzmula Rusce Alevtině Oljuninové o pouhých osm setin sekundy.

„Zkrátka jste třetí, i když je to o ten kousíček. Vezměte si teď Standa Řezáč na Laufu, ten byl první o tři centimetry. Mohla jsem být čtvrtá, pátá, šestá, bylo to tam hodně nasekané. Ale taky jsem mohla být druhá."

Od stříbra dělily Helenu Balatkovou necelé tři sekundy. Na intenzitě vítání a oslav první běžecké medaile z olympiády to samozřejmě nijak neubralo. V Praze bylo přivítání vládní, v Jablonci oficiální a doma v Nové Vsi nad Nisou vřelé a pak i bouřlivé.

Pošťačka na lyžích

Po ukončení kariéry využila Helena Balatková lyže i jako poštovní doručovatelka a lidé ji poznávali také později za přepážkou.

„Spousta lidí, kteří tam byli na rekreaci, přišla a říkala, jestli jsem nelyžovala a že jsem určitě Šikolová."

Teď ji za sklem na poště nenajdete a ani v Nové Vsi není k zastižení pokaždé. Helena Balatková právě v těchto dnech hlídá na Božím Daru děti své dcery Kateřiny a jejího manžela - také olympijského medailisty Lukáše Bauera. A přestože mají výtečnou genetickou výbavu pro běh na lyžích, jejich babička prozrazuje:

„Do toho běhání se jim zatím moc nechce. Tady na Božích Daru je spousta sjezdovek, tam vlastně začínaly. Anetka a Matýsek umí velice dobře sjezdovat."

Číslo tři jako by provázelo nejen bronzovou olympioničku Helenu Balatkovou. Dcery má také tři. Kromě Kateřiny ještě Petru a Helenu, která loni skončila třetí na mistrovství světa v terénním triatlonu.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme