Policie našla v Petrohradu další nálož. Evakuovala kvůli ní devítipatrový obytný dům

Ruské úřady ve čtvrtek oznámily, že našly a zneškodnily nálož nastraženou v obytném domě v Petrohradu, kde si pondělní útok v metru vyžádal 14 mrtvých a padesát raněných. Kvůli nálezu zařízení policie nařídila evakuaci domu s 360 byty, který stojí na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I ve středu musela policie kvůli nálezu neznámého předmětu uzavřít dvě stanice metra | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Výbušné zařízení jsme našli a zneškodnili," uvedl náčelník místního úřadu v jedné z petrohradských čtvrtí Konstantin Serov. Obyvatelé devítipodlažního domu se již smějí vrátit do svých příbytků z blízké školky, kam byli evakuováni, s výjimkou dvou nejvyšších pater, kde ještě pracují kriminalisté.

Podle petrohradského serveru Fontanka si policie z domu odvedla v poutech tři podezřelé „jižany", tedy přistěhovalce.

Kyrgyzstán jako hnízdo radikálního islámu? 'Migranti v Rusku mohou na Petrohrad doplatit'

Číst článek

K nalezení a zneškodnění nálože došlo tři dny po útoku v petrohradském metru, který si vyžádal 14 obětí a desítky zraněných. Pondělní útok byl podle vyšetřovatelů dílem etnického Uzbeka s ruským pasem Akbaržona Džalilova, který před sedmi lety přijel do Petrohradu z rodného Kyrgyzstánu.

Dříve se neprojevoval tak, aby se dostal do hledáčku úřadů či tajných služeb. Podle tisku vyšetřovatelé předpokládají, že se jej podařilo naverbovat islamistům během návštěvy v kyrgyzském městě Oš. V řadách IS podle odhadů bojuje více než tisícovka Kyrgyzů.

Petrohradská policie ve středu prohledala jeho byt, kde našla sypký materiál, který mohl sloužit k výrobě nálože. Agentura TASS mimo jiné oznámila, že policisté zatkli také šest osob podezřelých z příslušnosti k teroristickým organizacím, zejména k takzvanému Islámskému státu.

Zatím ale není jasné, jestli má toto zatčení souvislost s pondělním útokem. Policie mezitím dospěla k závěru, že exploze mohla nastat náhodně, protože v obou případech bomb šlo o zařízení, která chtěli pachatelé odpálit na dálku mobilem.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme