Badatelky z Anglie objevily vzácnou kopii Deklarace nezávislosti USA. Studovaly ji dva roky
Unikátní kopie Deklarace nezávislosti USA se nečekaně našla v Anglii. Informovala o tom agentura AP. Listina byla založena v regionálním archivu na jihovýchodě země, aniž by jí kdokoli věnoval pozornost. Kopie je podobná té, kterou si každoročně přijdou prohlédnout miliony lidí do washingtonského Národního archivu.
Až před dvěma lety narazila badatelka z Harvardovy univerzity Emily Sneffová na neobvyklou poznámku v katalogu anglického archivu. Zvědavost v ní vzbudila informace, že zmíněná kopie je psaná na pergamenu.
Když Sneffová a její kolegyně Danielle Allenová vyžádaný dokument poprvé spatřily, užasly. „Viděly jsme spoustu kopií, ale žádnou, jako je tato," řekla historička AP.
Pátrání obou vědkyň vedlo k objevu, který by mohl vrhnout nové světlo na zakládající listinu Spojených států. Dokument studoval malý vědecký tým dva roky a teprve minulý týden se podělil o své závěry s dalšími vědci.
An astonishing find in West Sussex Record Office: https://t.co/DNijq8rMHk #archives #declarationofindependence pic.twitter.com/MPsl5tbL9m
— WDYTYA? Magazine (@wdytyamagazine) April 24, 2017
Experti objevenému dokumentu říkají deklarace ze Sussexu; zjistili, že pochází z 80. let 18. století, tedy z doby politických zmatků, které předcházely Filadelfskému ústavnímu konventu z roku 1787. Nový americký národ tehdy ještě bojoval o svou existenci, která byla založena na do té doby poměrně volném sdružení států.
Deklarací nezávislosti 13 kolonií vyhlásilo nezávislost na Velké Británii. Deklarace byla ratifikována Kontinentálním kongresem 4. července 1776. Tento den je v USA slaven jako Den nezávislosti.
Po deklaraci uložené ve Washingtonu je deklarace ze Sussexu teprve druhou známou kopií psanou na pergamenu. Liší se ale například tím, že jména signatářů nejsou uvedena ve stejném pořadí, které je tu spíš nahodilé. Historičky v tom vidí snahu zdůraznit jednotu národa na úkor jednotlivých států.
Historici se domnívají, že dokument mohl patřit třetímu vévodovi z Richmondu, označovanému za „radikální" pro jeho podporu americké revoluce. Pergamen se pak údajně stal majetkem místního právníka, který zastupoval rodinu. Do archivu Západního Sussexu byl uložen v 50. letech minulého století.
Vědcům ale stále zbývá vyřešit spoustu nezodpovězených otázek, včetně původu listiny a způsobu, jak se do Británie dostala.