‚Gestapo ho zatklo na pracovišti.‘ Historik vypátral muže, který inspiroval Hrabalova Armagedona

Říkali mu Armagedon a z jeho životních osudů čerpal inspiraci spisovatel Bohumil Hrabal. Teď se historikovi Zdeňku Bauerovi podařilo vypátrat, kdo Armagedon je a jaký byl jeho opravdový život. Jmenoval se František Vašíček, byl to řezník a Svědek Jehovův z Nymburka a s gramofonem na kole objížděl polabské vesnice a hlásal zánik světa, tedy Armagedon.

Nymburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan Armagedon, Zdeněk Vlašíček

Pan Armagedon, Zdeněk Vlašíček | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Historik Bauer po něm pátral skoro dvacet let a teprve v uplynulých dvou letech se mu podařilo najít důkazy.

„V archivech Státní bezpečnosti jsem našel zmínku o tom, že v Nymburku žil nějaký řezník, který byl perzekvován za protektorátu a zemřel v koncentračním táboře. Tím se mi potvrdila hypotéza, že Hrabal použil v textu fakta. Nezávisle na tom jsem našel soupis obětí protektorátu v Nymburku a bylo tam několik jmen, o mezi nimi jakýsi řezník Vašíček,“ vysvětluje Zdeněk Bauer, jak se mu propojily dvě různé informace.

Historik Zdeněk Bauer | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Z dalšího pátraní podle Bauera vyplývá, že ten člověk existoval, byl zatčený gestapem a skutečně se z koncentračního tábora nevrátil.

Bohumil Hrabal zmiňuje postavu řezníka Vašíčka pod jménem Burýtek nebo Armagedon ve dvou knihách, v Městečku, kde se zastavil čas a v novele Krasosmutnění.

V té Hrabal píše například toto: „Pan Vašíček jezdil dál na kole hlásat poslední bitvu, které říkal Armagedon. A lidé zase na oplátku mu přezdívali Armagedon.“

Hrabal poté pokračuje: „A tak řezník pan Armagedon hlásal dál to svoje poselství, a protože neuměl tak hovořit a trošku se zakoktával, koupil si kufříčkový gramofon, zesílil zadní nosič na svém bicyklu a místo přednášky a kázání pustil gramofonovou desku a ta zesílená reproduktorem hlásala poslední bitvu, Armagedon.“ 

Historik Bauer dohledal i detaily, které jednoznačně dokazují spojitost mezi Burýtkem neboli panem Armagedonem a řezníkem Vašíčkem.

„Například sedělo i to, že ho gestapo zatklo přímo na pracovišti. V jednom dopise z vězení píše, že když ho zatkli v Nymburku na jatkách, tak tam zůstalo kolo a jeho osobní věci. Přesně jako v knize.“ Podle Bauera se reálná a románová postava odlišovaly jenom málo. „Pokud si tam Hrabal něco přimyslel, tak ne mnoho.“

Autobiografické prvky

Hrabalovy romány nesou silné autobiografické prvky a velký znalec jeho díla literární historik Jiří Pelán se nad výsledky pátrání nepodivuje.

„Odhalení postavy je pro mě nové, na druhou stranu u Hrabala si stále klademe otázku, co si vymyslel a co je pravda. Celé jeho dílo je autobiografické a nakonec zjistíte, že všechny jeho postavy byly reálné. Jejich příběhy jsou ale pozměněné, pootočené, Hrabalova fantazie pracovala naplno. Měl neuvěřitelnou paměť, pamatoval si opravdu všechno a změny postav, které udělal, jsou evidentně zamýšlené a záměrné.“  

Z románů a především filmů režiséra Jiřího Mencla jsou Hrabalova rodina a hlavní postavy dobře známé, především strýce Pepina a tatínka France proslavil film Postřižiny.

23:49

Každý totalitní režim je slabý a zbabělý. Bojí se svobody a revolty, tvrdí historik

Číst článek

Armagedon je známý jen z knih, ovšem podle historika Bauera se Vašíček s Hrabalovými musel znát velmi dobře. „Obě rodiny bydlely pár desítek metrů od sebe, v podstatě na sebe viděly, což mi potvrdili i pozůstalí z Vašíčkovy rodiny. To znamená, že Hrabal jako mladý muž o Vašíčkovi věděl.“

Františka Vašíčka i jeho manželku Anežku zatklo gestapo kvůli podezření z nelegální protiněmecké činnosti prováděné pod rouškou zakázaného náboženského sdružení a při prohlídce u něj našli tiskoviny badatelů Bible.

Anežku po několikatýdenních výsleších propustili a až do své smrti v roce 1969 se léčila z následků věznění. František Vašíček byl převezený z Pankráce do Buchenwaldu a nakonec do pobočného tábora Mittelbau-Dora. Tady v únoru 1945 umírá. Kdo manžele udal, archivy neuvádějí.

Podle historičky Pavly Plaché z Ústavu pro studium totalitních režimů patřili Svědci Jehovovy mezi první skupiny pronásledované v Německu už od roku 1933. „Tuto praxi Němci zavedli i na okupovaných územích včetně protektorátu. Na Svědcích Jehovových jim vadilo, že odmítají vojenskou službu, odmítali ctít kult Adolfa Hitlera a nechtěli pracovat pro válečný průmysl.“   

Kolegové Františka Vašíčka mu na jatkách v Nymburku v květnu 1948 odhalili pamětní desku.

Studii o skutečném příběhu Františka Vašíčka publikoval Zdeněk Bauer v historické revue Paměť a dějiny, kterou vydává Ústav pro studium totalitních režimů.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme