Dopující mravenci nebo první tisícinožka. Australští vědci popsali 139 dosud neznámých druhů

Dopující mravenci, tvor, který má víc než tisíc nohou, nebo ryba, jak z červené krajky – zní to jako bytosti z nějakého fantastického příběhu, ale je to moc pěkná realita. Všechna tato zvířata žijí v Austrálii, jenom o tom až dosud nikdo nevěděl, protože neměla vědecké názvy. To teď napravili australští odborníci, kteří pojmenovali skoro 140 nepopsaných druhů.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motýl Bulloak jewel

Motýl Bulloak jewel | Zdroj: CSIRO

Jméno dopující mravenci přirozené vede k otázce: Co dopují australští mravenci? Odpovědí je mravenčí opium tak to charakterizuje entomolog David Yeates z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu.

To je australský federální úřad, zkratku CSIRO a právě ten v úterý oznámil, že jeho výzkumníci pojmenovali přesně 139 dosud vědecky nepopsaných druhů.

Anonychomyrma inclinata | Zdroj: CSIRO

Samotné mravenčí opium je cukernatá látka. Zajímavé je, že mravenci, kteří mají latinský název Anonychomyrma inclinata, získávají svoji drogu ze žláz housenek jednoho z nejvzácnějších australských motýlů

Spolupráce mravenců a housenek

Jejich spolupráce se podobá vztahu našich mravenců a mšic. Mšice vylučují medovici, která mravencům chutná, takže některé druhy mravenců si mšice hýčkají, přenášejí je k potravě a chrání je.

Australští mravenci si podobným způsobem opatrují housenky vzácného motýla z čeledi modráskovitých. V anglickém jméně má tento motýl slovo jewel, neboli klenot či šperk, a opravdu tak vypadá. Spodní stranu křídel má žlutou a červenou, a horní navíc modrou až fialovou. České jméno motýl Bulloak jewel zatím nemá.

Když je včel až příliš. Česko patří v rozšíření včelstev k evropské špičce, jenže vytlačují jiné opylovače

Číst článek

Jeho housenky žijí pod kůrou stromu, kterému v Austrálii říkají bulloak nebo buloke. Mravenci v noci přenášejí housenky k měkkým listům, aby se housenky nakrmily, chrání je před predátory. Za to mají od housenek potravu. Entomolog Yeates je toho názoru, že žláza housenky se nejspíš vyvinula právě proto, aby mravence nakrmila.  

Další popsané druhy

Dalším nově popsaným druhem je první mnohonožka, která víc než tisíc nohou. Úřad CSIRO neupřesnil, jak vědci počet končetin prakticky počítali. Tento druh byl nalezen asi 60 metrů pod zemí v důlní oblasti v západní Austrálii.

Heteroclinus argyrospilos | Zdroj: CSIRO

Celkem je ale spektrum popsaných druhů daleko širší. Mezi nově popsanými jsou čtyři mořské ryby, takzvaní bradáči, kteří žijí v hloubkách, kde se jim zatím dařilo unikat lidské pozornosti.  

Většinu nově popsaných druhů ale tvoří 117 zástupců hmyzu. Jedná se o různé vosičky, brouky, sarančata a podobně.

Biolog: Svaly pomáhající hmyzu létat pracují jako samopal. Jeden nervový vzruch vyvolá mnoho stahů

Číst článek

Zbytek ze 139 nově popsaných druhů jsou pak skákaví pavouci, tisícinožka, jedna žížala, mořská motolice a jeden rybí parazit.

Jak se vymýšlejí nová jména

Ichtyolog John Pogonoski, který se podílel na jménech pro nově popsané ryby, zdůraznil význam vědeckých sbírek, včetně národní pod úřadem CSIRO. Nově popsané ryby porovnávali s dvěma příbuznými druhy, které mají ve sbírkách.

Tyto nové druhy pouze žijí hlouběji, než ty dříve známé druhy. Samotné vědecké popisy a názvy Australané nevymýšlejí sami, k tomu je nutná mezinárodní spolupráce se zahraničními odborníky, univerzitami a vědeckými časopisy.

Jeden z nově popsaných druhů úřadem CSIRO | Zdroj: CSIRO

Austrálie celkově není ani zdaleka celá prostudována, co se tamních živočichů a rostlin týče. Úřad CSIRO, který v úterý vydal zprávu o nově popsaných druzích, uvádí, že oficiálně je zaznamenaná jen čtvrtina australské fauny a flóry. A entomolog Yeates vidí největší přínos těchto procesů v poznání, a tudíž lepší ochraně biodiverzity v Austrálii.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme