Na pohled nevábné zvířátko netrpí rakovinou a prakticky necítí bolest

Většina lidí při pohledu na tohoto živočicha pronese citoslovce fuj, blé a tak podobně. Možná tak trochu nevábně vypadající zvířátko je ale v mnoha ohledech unikátní a stojí za pozornost. Řeč je o rypoši lysém, hlodavci pocházejícím z Afriky.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rypoš lysý

Rypoše chová zoologická zahrada v Plzni | Foto: Kateřina Misíková

Zoologická zahrada v Plzni je jediná v České republice, kdo rypoše lysé chová. V jejich expozici lze pozorovat tyto jedince v uměle vytvořených nasvícených trubkách, které mají simulovat jejich přirozené prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si o hlodavci, který zřejmě jen tak nepřestane fascinovat vědce

Rypoš si totiž běžně hloubí systém chodeb v zemi: „Tento systém bývá až několik desítek metrů hluboko a podle toho, jaká je okolní teplota, se toto zvíře zahrabává hlouběji, nebo naopak. Rypoši v těchto chodbách neustále něco stěhují a přesouvají,“ řekla v úvodu chovatelka malých savců v plzeňské zoo Kristýna Rothová.

Ve volné přírodě se pohybují tedy povětšinou v naprosté tmě: „Vidí minimálně, rozeznávají pouze tmu a světlo a jsou zcela uzpůsobeni životu v podzemí. Mají také velmi zajímavé zuby a celkově tlamu. Jejich zuby jsou v podstatě před ústy, což jim umožňuje hloubit hlínu, aniž by jim napadala do tlamy.

Mládě luskouna dostalo v Zoo Praha jméno Šiška. Kvůli jejich šupinám jde o nejpašovanější savce světa

Číst článek

Sociální struktura jako u včel

Co se týče sociální struktury, žijí ve skupině o desítkách jedinců. Rozmnožuje se však pouze dominantní samice, kdy zbylí rypoši jsou spíše takoví pěšáci, kteří mají různé funkce – brání vchody do nor, získávají potravu atd. Sociální strukturou je rypoš nejvíce podobný například včelám,“ popsala Rothová.

Tím výčet unikátů tohoto hlodavce nekončí. Rypoš prakticky necítí bolest. „Dále u nich nebylo prokázáno nádorové bujení a mají také velkou regenerační schopnost. V budoucnu by jejich geny mohly být klíčové ve výzkumu nádorových onemocnění, případně genů ovlivňujících vnímání bolesti. To vše by mohlo napomoci v medicíně,“ uvedla chovatelka.

Kolika let se může dožít rypoš lysý? Možná budete překvapeni. Poslechněte si reportáž nahoře v článku.

Kateřina Dobrovolná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme