Počty vlků v Česku rostou. Chovatelé zabezpečují svá stáda, kraje jim na opatření přispívají dotacemi

Přes tři miliony korun rozdělí mezi chovatele ovcí v Beskydech Moravskoslezský kraj. Peníze jsou určené na opatření proti vlkům, další dotace můžou pastevci získat i od Agentury ochrany přírody a krajiny. Proti útoku vlka pomáhají vysoké ploty s elektřinou nebo pastevečtí psi. Případné škody proplácí ale také Zlínský nebo Liberecký kraj.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk (ilustrační foto)

Počty vlků v české přírodě rostou již po několik let (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Zažil jsem několikrát, že nám vlci útočili na ovce a pozabíjeli nějakých pět šest kusů,“ říká chovatel a sýrař Petr Staňo z beskydského trojmezí u Hrčavy, zatímco ukazuje, jak učí ovce, aby se držely více ve středu ohrazené pastviny a nebyly tak lehkou kořistí pro číhající vlky.

Vlk je v Krkonoších už zase doma. Jedna smečka se pohybuje na české straně hor, druhá na polské

Číst článek

„Zabezpečili jsme kompletně ohrady, máme v nich dva pastevecké psy. Celková investice byla zhruba 1,4 milionu korun bez DPH,“ popisuje.

Bez dotací by taková opatření nevybudoval. Peníze dostávají pastevci na zabezpečení stád a nově i na vyšší náklady spojené s chovem v blízkosti vlků. „Chovatelé mají nárok na finance, které mohou použít na péče o pastevecké psy nebo častější přehánění svých stád,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Dotační systém je trochu složitější. Co se týká míry podpory, tak ta je stoprocentní pro všechny,“ říká Michaela Běčáková z Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která chovatelům radí, jaká opatření mají udělat.

Vlci nejen v Beskydech

Pastevcům z Moravskoslezského kraje pomáhá i hejtmanství. Majitelům stád z okolí Jablůnkova, Krnova, Nového Jičína a Třince celkem rozdělí 3,2 milionu korun na nákup elektrických ohradníků nebo třeba pasteveckého psa.

Vlku Bublovi se v přírodě daří. Pohybuje se poblíž své smečky u Božího Daru, tvrdí ochránci

Číst článek

Škody způsobené vlky na hospodářských zvířatech proplácí také Zlínský kraj, který v loňském roce vyplatil chovatelům 1,5 milionu korun. „Vlkům se v Beskydech daří velmi dobře, oproti roku 2021 to je mírný nárůst,“ dodává náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).

Nárůst ale nepozorují pouze v Beskydech, například v Libereckém kraji stát za minulý rok vyplatil chovatelům náhradou přes 650 tisíc korun. Před čtyřmi lety to přitom bylo 200 tisíc  korun. Nejvíc případů napadení stád eviduje Agentura ochrany přírody a krajiny v Lužických horách a na Frýdlantsku.

Tam se vlci dostávají zejména ze sousedního Saska nebo Polska, kde počet vlčích smeček roste. Agentura chovatele proto nabádá, aby svá stáda lépe zabezpečovali a nepodceňovali preventivní opatření.

Josefína Sýkorová, Jana Pavlíčková, Roman Verner, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme