Bezpečnostní informační služba, Avast a Pražská energetika dostaly anticenu Velký bratr

Anticenu Velkého bratra za loňský rok získaly Bezpečnostní informační služba a společnosti Avast a Pražská energetika. V 15. ročníku soutěže o největšího slídila jim je udělila devítičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium, která je ve středu představila novinářům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní informační služba | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Bezpečnostní informační službu (BIS) ocenila za návrh zákona, který jí podle členů poroty umožní nekontrolovatelné využití technologie na rozpoznávání obličejů. Avast dostal anticenu za prodej dat svých klientů a Pražská energetika (PRE) za dlouholeté nahrávání zákazníků při jednáních na pobočkách.

Stuchlíkův slib kamer do škol nebo příliš chytrý vysavač. Porotci rozdali anticeny Velkého bratra

Číst článek

BIS předložila prostřednictvím vlády novelu zákona o zpravodajských službách, která byla následně schválena.

„Problém je zejména v ustanovení, které umožňuje zpravodajským službám, tedy nejen BIS, ale i Vojenskému zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace, vytvářet jakousi alternativní databázi digitálních fotografií všech občanů z celé řady státních registrů, jako je evidence obyvatel či registr řidičů,“ uvedl ředitel organizace Iuridicum Remedium (IuRe) Jan Vobořil.

Chcete půjčku? Banka vám prozkoumá mobil. Máte ale právo vědět, co se o vás dozvěděla

Číst článek

S kopií těchto databází obličejů mohou pak podle něj rozvědky a kontrarozvědky dále nakládat. „U zpravodajských služeb nikdy nevíte, jakým způsobem,“ dodal. Fotografie mají posloužit zejména k určování identit lidí, kteří se pohybují ve veřejném prostoru. Obličeje jsou přitom podle nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) považovány za citlivý údaj.

Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy jde o „cenu lidské hlouposti“, její pořadatele v dopise zveřejněném na twitteru označil za nenapravitelně naivní. „Dnes touto cenou vyzýváte, ať je zpravodajská služba hluchá a slepá,“ uvedl.

Hrozba terorismu se přitom podle něj za poslední roky v Česku výrazně nezměnila a žádný velký útok se neodehrál „jen díky práci bezpečnostních složek“. Cenou se pořadatelé vysmáli lidem, kteří pro bezpečnost ČR denně nasazují své životy, dodal.

BIS dnes obdržela anticenu Big Brother Awards za snahu chránit občany ČR před hrozbami terorismu a nekontrolované migrace. Při takové příležitosti se sluší mít “děkovnou” řeč.

12:15 – 04. 03. 2020

143 1582

Problémem pak podle ředitele Vobořila dlouhodobě zůstává „chronická nedostatečná kontrola zpravodajských služeb“ a snaha vyloučit z připomínkových řízení o posilování pravomocí rozvědky a kontrarozvědky Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Problematika využívání metod rozpoznávání obličeje je velkým tématem posledních let, shodla se porota anticen Velkého bratra. Týkala se jí i jediná pozitivní cena Edwarda Snowdena za ochranu soukromí, kterou si odnesla koalice vládnoucí na pražském magistrátu za odmítnutí zavádět technologii v městském kamerovém systému v Praze. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) však uvedl, že hlavní město ještě žádost policie definitivně neodmítlo.

Avast a PRE

Avast podle IuRe prodává data o chování svých klientů na internetu a tvrdí, že jsou anonymizovaná. Velké společnosti, které je kupují, však podle IuRe mohou údaje propojit s identitou konkrétních lidí.

Největší slídilové: anticeny dostaly ministerstvo obrany, Úřad práce a společnost Home Credit

Číst článek

PRE zase nahrává rozhovory svých zaměstnanců a klientů při uzavírání smluv a jednáních na pobočkách. Zaměstnanci na to zákazníka neupozorní, v místnosti je podle organizace pouze přehlédnutelná cedulka, která navíc nepravdivě informuje o účelu nahrávání hovorů.

Výrok Velkého bratra pronesl poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský. Uvedl, že je připraven sněmovně předložit pozměňovací návrh, na základě kterého nebude moci ÚOOÚ sankcionovat orgány veřejné správy a samosprávy kvůli GDPR.

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 ve Velké Británii. V Česku se koná od roku 2005. Ceny mají upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme