Přes Atlantik za tři hodiny. Letecká společnost chce na oblohu vrátit nadzvukové dopravní letadlo

Štíhlý trup, malá křídla a rychlost, kterou normálně okusí jenom piloti stíhaček. Americká společnost slibuje, že do několika let na letiště vypraví nástupce slavného Concordu. Bude prý tišší, ekologičtější a levnější.

Denver / USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh letounu XB-1, který by měl do několika let nadzvukovou rychlostí překonávat Atlantik. | Foto: Boom Technology | Zdroj: Profimedia

Let z New Yorku do Londýna trvá přibližně 7,5 hodiny. Tento čas se významně podařilo zkrátit jenom letounu Concorde, který dokázal překonat rychlost zvuku. Na jeho odkaz chce nyní nadvázat americká společnost Boom Supersonic se svým letounem XB-1, který slibuje stejnou cestu za 3 hodiny a 15 minut.

Stroj vzhledově Concorde připomíná, s 55 pasažéry má ale přibližně o polovinu menší kapacitu. Největší rozdíly jsou ale uvnitř. Nové motory by měly mít menší spotřebu a být výrazně tišší než původní motory, informovala britská BBC. Právě velká spotřeba paliva a výrazná hlučnost vedly spolu s nehodou v roce 2000 k tomu, že nadzvukový letoun zmizel z oblaků.

Společnost Boom Supersonic očekává, že prototyp jejího letadla vyrazí na první testovací let do konce roku 2018. Návrh zatím prošel prvními kontrolami ještě před zahájením výroby. Pokud proběhnou testy úspěšně, první pasažéři by mohli v letounu přeletět Atlantik do roku 2023.

O letadlo má podle společnosti zájem pět aerolinek, které si objednaly dohromady 76 kusů letadel. Společnost od investorů pro svůj plán získala 33 milionů dolarů, které jí umožní postavit prototyp. Jedním z investorů je byznysmen Richard Branson, který plánuje koupit prvních deset letounů, jež společnost vyrobí. Jeho společnost Virgin Galactic také Boom Supersonic pomůže s výrobou i testováním letadla.

Cena za lístek by na lince Londýn – New York měla odpovídat ceně za stejný let v byznys třídě - tedy zhruba 5000 dolarů. BBC připomíná, že letenky na Concorde byly i třikrát dražší.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme