Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media. Google bude v Česku platit médiím

Google bude pěti českým vydavatelům platit za zobrazování jejich článků v nové službě Google News Showcase. Podobnou dohodu Google před časem uzavřel například s britskými The Financial Times nebo německým Der Speigel. Evropské autorské právo, které postupně zavádějí unijní státy, přitom médiím umožňuje účtovat technologickým společnostem licenční poplatky, pokud využívají jejich články.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetová firma Google spustila v Česku program Google News Showcase, v rámci kterého bude platit za zpravodajský obsah médiím (ilustrační foto) | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Na dohodu s Googlem přistoupilo vydavatelství Economia, pod které spadá server Aktuálně.cz, Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt. Dále společnost Echo Media, která vydává týdeník Echo a provozuje server Echo24.cz. Dalšími mediálními společnostmi jsou Forum24, Internet Info a N media, která stojí za Deníkem N.

Google bude platit některým českým vydavatelům za jejich obsah. Podepsal s nimi smlouvu

Číst článek

„Pro nás je to další kanál, jak dostat náš obsah před oči potenciální předplatitelů,“ řekl Radiožurnálu ředitel N media Ján Simkanič. „Vzhledem k potenciálu Google by ten dopad měl být znatelný,“ podotkl.

Na seznamu ovšem chybí velcí hráči na trhu jako například Mafra nebo Czech News Center. Google ale připustil, že vyjednává s dalšími tuzemskými mediálními domy. O jaké jde, ale neupřesnil.

Google bude vydavatelům platit za umístění jejich obsahu v nové službě Google News Showcase, v češtině se bude jmenovat Výběr zpráv. Česko je sedmou zemí na světě, ve které gigant novinku spouští. Uživatelé na ní naleznou odkazy na původní stránky daných médií. Vydavatelé se navíc můžou rozhodnout, že na službě zpřístupní část článků, které mají jinak zamčený pouze pro své předplatitele.

Google nezveřejnil detaily

„Prostřednictvím výběru zpráv bude Google platit vydavatelům za tvorbu a redakční výběr obsahu. Zároveň nabídne uživatelům zcela novou zkušenost, včetně možnosti přístupu k vybranému placenému obsahu,“ řekla šéfka českého Googlu Taťána le Moigne. Novinka podle ní pomůže mediálním domů zviditelnit jejich obsah.  

Google vyhrál spor nad Oraclem. Podle soudu software pro Android autorská práva neporušuje

Číst článek

Celosvětově Google vyčlenil na platby médiím jednu miliardu dolarů na příští tři roky. Podobné dohody americký gigant uzavřel s více 600 vydavateli po celém světě, například ve Velké Británii, Německu nebo Austrálii.

Nalezení shody v poslední zmíněné zemi přitom ze strany Googlu doprovázely výhrůžky, že se země úplně stáhne. Tamní vláda se totiž snažila prosadit zákon, který by Google a také Facebook donutil za obsah platit. 

Kolik peněž přesně skončí u českých vydavatelů, ale není jasné. Technologická společnost prozradila pouze to, že platby nepočítá podle výkonu. Počty kliknutí na jednotlivé články nebo jiná podobná metrika by tedy neměly hrát roli.

Na to, že Google nezveřejnil příliš detailů, upozorňuje také výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

„Je to krok, který jednoznačně říká, že v České republice Google bude platit vydavatelům za přebíraný obsah. Pokud jde o tuto jednu službu, tak se ukazuje, že hodnota, kterou Google nabízí, není dostatečná, aby zaujala většinu českých vydavatelů,“ podotýká. Nejasné podle něj je rovněž to, podle jakých kritérií Google vydavatele vybírá.

Nová legislativa

Snaha Googlu dohodnout se s mediálními domy na platbách za obsah přichází v době, kdy jej k tomuto kroku stejně nutí nová legislativa. Ministerstvo kultury v současné době chystá transpozici evropské směrnice o autorském právu, která vydavatelům fakticky přiznává právo nárokovat si poplatky za to, pokud technologické společnosti jako právě Google využívají jejich obsah.

Dohoda na službě Google News Showcase ale neznamená, že tím vydavatelé vyčerpali své právo, které jim přiznává zmíněná evropská směrnice. Sama technologická společnost vyloučila, že by mediální domy ve smlouvě omezovala v pozdějším využití tohoto práva.

Cesta s nejmenší uhlíkovou stopou. Google Maps připravují navigaci, která bude počítat i se sklonem

Číst článek

Návrh zákona, který směrnici ukotvuje do české legislativy, navíc počítá se vznikem kolektivního správce, který bude vydavatele automaticky zastupovat, pokud se tedy nerozhodnou, že budou vše řešit sami.

„Pro většinu vydavatelů by ani nemělo být jakýmkoli rizikem se nedohodnout na službě Google News Showcase. Nijak to neohrožuje právo vydavatele být řádně ohodnocen za obsah, který Google využívá jiným způsobem než k této službě,“ tvrdí Mach.

Za předpokladu, že novela projde v navržené podobě, lze očekávat, že si vydavatelé budou vybírat, která varianta pro ně bude výhodnější. Některá ustanovení směrnice přitom stále nemají jasný výklad.

Text sice explicitně říká, že se licenční poplatky nesmí vztahovat na hypertextové odkazy, konkrétní slova a velmi krátké úryvky. Přesný rozsah krátkého úryvku ale nekonkretizuje. Což může v praxi přinést komplikace. Novela prošla připomínkovým řízením a čeká na projednání na vládě.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme