Cesta s nejmenší uhlíkovou stopou. Google Maps připravují navigaci, která bude počítat i se sklonem

Majitel Google Maps, společnost Alphabet, chce ještě letos spustit novou verzi své navigace. Ta teď při vybírání nejvýhodnější trasy z bodu A do bodu B zohledňuje například délku trasy, momentální hustotu dopravy či zda jsou na cestě křižovatky. Řidič si pak může vybrat, jestli dá přednost trase, která je kratší, nebo rychlejší. Plánovaná nová verze bude nabízet i variantu, která bude mít nejmenší uhlíkovou stopu.

San Francisco Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google Maps (ilustrační foto)

Majitel Google Maps společnost Alphabet chce ještě letos spustit novou verzi své navigace. Plánovaná nová verze bude nabízet i variantu, která bude mít nejmenší uhlíkovou stopu (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Kromě už nyní zohledňovaných faktorů, z nichž některé - jako je hustota provozu - mají vliv na spotřebu paliva a tím i emise, bude nová aplikace Google Maps nově započítávat i třeba sklon cesty.

Ztráta GPS signálu v pražských tunelech by mohla být do roku minulostí. Magistrát testuje nový systém

Číst článek

Pokud bude výsledný čas srovnatelný, bude rovněž srovnávat různé typy dopravy. Například, když budeme hledat nejvýhodnější trasu autem a aplikace zjistí, že se do cíle srovnatelně rychle dostaneme i veřejnou dopravou nebo na kole, nabídne i tyto možnosti a zohlední při tom kromě času právě i dopady na životní prostředí.

Jak píše agentura Reuters, Google vychází ze studie Kalifornské státní univerzity v Long Beach, která zjistila, že když lidi uvidí srovnání vyprodukovaných emisí, mají větší tendenci vybrat si cestu, která je šetrnější k životnímu prostředí, než když takové srovnání nemají.

Nová verze se nejdřív letos spustí ve Spojených státech, další země pak budou následovat. V některých evropských státech jako v Německu, Nizozemsku nebo Francii pak bude aplikace od letošního června upozorňovat řidiče, že je cesta autem vede přes nízkoemisní zóny, které vznikají v některých městech.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme