Vědci rozluštili záhadu mumie Ata: nejde o mimozemšťana, ale 'zmutované dítě'

Zastánci teorií o mimozemských návštěvnících na Zemi mají o jednu záhadu méně. Vědcům se podařilo rozluštit tajemství chilské mumie z pouště Atacama. V roce 2003 tam objevili kostru připomínající lidskou. Byla ovšem jen patnáct centimetrů dlouhá, měla protáhlou lebku a připomínala vizualizace kosmických návštěvníků z románů a televizních filmů. Senzace se ale nakonec nekoná. Kostra patří člověku.

Atacama Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět let dlouhé zkoumání kostry - včetně testů DNA - ukázalo, že za neobvyklý tvar a velikost může genetická mutace.

Mimozemské signály můžou ohrozit lidstvo. Zničme je bez přečtení, radí specialisté

Číst článek

Ata, jak se kostře přezdívá, trpěla poruchami spojenými s nanismem, skoliózou a mnoha abnormalitami svalů a kostí. Jedná se o dívku, která pravděpodobně zemřela krátce po porodu nebo ji matka potratila. Detaily výzkumu vyšly v odborném časopise Genome Research.

I vědci byli nálezem nejdřív zaskočeni. Dobře zachovalá kostra totiž byla menší než lidské novorozeně a přitom měla daleko vyvinutější kostru. Kosti odpovídají šestému až osmému roku života dítěte. I to odborníky nejdřív mátlo, stejně jako neobvyklý kónický tvar lebky nebo to, že kostra má jen deset párů žeber místo jedenácti. To zatím u člověka nikdo nepopsal. Výzkum také prokázal, že to není stovky let stará mumie, ale že dítě zemřelo asi před čtyřiceti lety.

Neobvyklé znaky po nálezu způsobily velký zájem z celého světa a vznik mnoha vášnivých teorií.

Tvůrci konspiračních teorií a ti, kteří věří v mimozemský život, se začali o objev velmi rychle zajímat. Podle mnohých to byl důkaz toho, že mimozemšťané žili nebo stále žijí na Zemi nebo minimálně někdy v minulosti na naší planetě přistáli. Miniaturní kostra, která by za normálních okolností neměla existovat, jim poskytla pořádný materiál pro snění a psaní roztodivných teorií. Vznikl dokonce i dokumentární film, který se objevu z Atacamy věnuje. Jmenuje se Sirius a je plný mimozemských teorií.

Kostra primáta

Vědci a badatelé se v něm podivují nad tím, jak rozvinutá kostra byla a diskutují o jejím nejasném původu. Další teorií bylo i to, že kostra Aty nepatří člověku, ale nějakému dosud nepopsanému druhu primáta. Výzkum ale nakonec ukázal, že se všichni mýlili.

Záhadologovi Erichu von Dänikenovi je 80. Mimozemšťany stále hledá

Číst článek

Podle spoluautora studie profesora Garyho Nolana ze Stanfordovy univerzity může zkoumání kostry pomoci při léčbě některých poruch růstu, stárnutí nebo abnormalit v růstu kostí. Vzhledem k tomu, že jsou ostatky jen asi 40 let staré, je DNA v dobrém stavu a vědcům se tak nabízí spousta možností.

Nolan tvrdí, že je to převratný nález a že nic podobného vědci zatím neměli v rukou. Kostra novorozence měla neobvykle vyvinuté kosti. Nolan tak doufá, že zkoumání Aty otevře například možnosti k urychlení růstu kostí u lidí, kteří to potřebují. Zároveň řekl, že po dokončení výzkumu vědci vrátí ostatky zpět do Chile, kde budou pohřbené podle tamních tradic místních obyvatel.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme