Jak na pláži postavit perfektní hrad? Vědci zjistili, jaký je ideální poměr písku a vody

K dovoleným u moře i dětským pískovištím neodmyslitelně patří nejrůznější stavby z písku. Jak dosáhnout těch nejlepších, největších a nejstabilnějších začali zkoumat také vědci. Záleží podle nich na správném poměru písku a vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad z písku. Ilustrační foto.

Hrad z písku. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Při spojování nesourodých kousků, které písek obsahuje, nám totiž pomáhají takzvané kapilární síly, které voda vytváří. Pro kýžený výsledek tedy musí dojít k ideální kombinaci mezi tvarem písečných zrnek a vlhkostí.

Jan Boháč z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vysvětluje, že ke stavbě hradu z písku je proto potřeba nenasycený písek s kombinací vzduchu a vody v pórech. 

Kapilární síly jsou například ty, které drží mokrou sklenici na mokrém stole. Takovou sklenici zvedneme mnohem obtížněji než suchou, protože povrchové napětí vody v tenké vrstvičce kapaliny drží sklenici a stůl u sebe. A stejné je to i s pískem. Vůbec nejlépe pak podle vědců drží při sobě hranatější zrnka.

Přehrát

00:00 / 00:00

I stavění hradů z písku je věda. Vědci přišli na ideální poměr písku a vody. O tématu natáčel Ondřej Novák

Podle britského sedimentologa Matthewa Bennetta z univerzity v Bournemouthu je správný poměr 125 mililitrů vody na jeden litr písku. Napsal to v článku pro server The Conversation.

Pro lepší představu to dělá jeden kyblík vody k osmi kyblíkům suchého písku. Jan Boháč doplňuje, že ideální poměr vody a písku se trochu liší podle zrnitosti a mineralogie písku i tvaru jednotlivých zrnek. Vlhkost okolo 10 % by měla garantovat přítomnost kapilárních sil a zároveň i dostatečnou pevnost písku.

Těžko ale na pláži budeme odměřovat přesnou vlhkost písku. Pokud chceme postavit ten nejlepší hrad, musíme nabrat písek z míst, kam nedosahují vlny, ale stále je trochu vlhký. Při stavbě ale nesmíme zapomínat ani na příliv. Pokud tedy druhý den nechceme najít jen trosky, je potřeba se s ideálním materiálem pro stavbu odebrat dál od břehu.

Svou roli má i kbelík

Za pozornost stojí taky ideální tvar kbelíku. Vybírat musíme ty symetricky kulaté, s nimiž se dá volně otáčet a tím tak písek lépe uhladit, nehledě na nesporné výhody válcovitých tvarů při stavbě věží.

 

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme