Jak vysoký je Mount Everest? Tým nepálských geografů se to chystá zjistit pomocí GPS

Mount Everest možná ztratí nebo získá pár metrů. Na vrchol nejvyšší hory světa se chystá nepálský tým, který ji s pomocí nejmodernější technologie změří. Někteří vědci tvrdí, že vrchol mohl po silném zemětřesení, které oblast zasáhlo v roce 2015, klesnout až o několik metrů.

Nepál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest (ilustrační foto). | Foto: crazy777 | Zdroj: pixabay.com

Čtyři Nepálci zvolení pro úkol strávili poslední 2 roky přípravami na náročný výstup. Dva z nich s pomocí skupiny šerpů vylezou na víc než 8 kilometrů vysoký vrchol a s pomocí GPS zařízení získají přesná data.

Výkaly a odpadky. Čína zavřela základní tábor u Mount Everestu pro turisty bez povolení

Číst článek

Ta pak odešlou dvěma kolegům, kteří zůstanou v základním táboře. Vědci věří, že dokážou výšku Mount Everestu změřit s přesností na centimetr.

Podle měření z roku 1954 má nejvyšší hora světa výšku 8848 metrů. S tím ale ne všichni souhlasí. Podle Číny je ve skutečnosti nižší, američtí geografové tvrdí opak.

Diskuse nad výškou navíc rozvířilo nepálské zemětřesení z roku 2015, při kterém přišlo o domov na 3 a půl milionu lidí. Některé oblasti Nepálu kvůli posunu tektonických desek mohly klesnout až o několik metrů.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme