Výročí přistání na Měsíci v Praze: model Apolla 11 na vlastní kůži, meteorit i ‚start‘ Žižkovské věže

Dvě výstavy v Praze připomínají 50 let od přistání člověka na Měsíci. V pražském planetáriu si lidé při této příležitosti mohou od soboty prohlédnout lunární model Apolla 11, který v červenci 1969 dopravil na Měsíc americkou posádku, a ve Štefánikově hvězdárně se mohou dotknout měsíčního kamene. Padesát let od prvního letu lidí na Měsíc si v sobotu a v neděli lidé připomenou videomappingem na pražské Žižkovské věži.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistávací model si návštěvníci se speciální vstupenkou mohou prohlédnout i zevnitř.

„Takových modelů jsou ve světě k vidění desítky, ale pouze v pražském planetáriu si jej budou moci návštěvníci prohlédnout také zevnitř. Na vlastní kůži tak bude možné vyzkoušet si podmínky, v nichž lidé cestovali na Měsíc,“ uvedla za planetárium v tiskové zprávě Dominika Šimoňaková.

Doufal jsem, že by si Neil Armstrong mohl zlomit nohu, říká záložní velitel Apolla 11 Lovell

Číst článek

Model bude kvůli své výšce přes osm metrů a široké základně stát minimálně do konce roku před vstupem do planetária, a přístup zvenčí tak k němu budou mít i návštěvníci Stromovky. Před planetáriem bude zároveň volně přístupná venkovní výstava.

Měsíční meteorit

Ve hvězdárně na Petříně si lidé mohou prohlédnout a dotknout se měsíčního meteoritu. Podle Šimoňakové byl před 3,1 miliardy let vyvržen z povrchu Měsíce při dopadu jiného kosmického tělesa a šťastnou náhodou dopadl na povrch Země. Výstava ve hvězdárně bude otevřena do poloviny září, doplnila Šimoňaková.

Další ze vzpomínkových akcí je připravena na pražském Žižkově. Lidé si výročí přistání v sobotu a v neděli připomenou videomappingem na pražské Žižkovské věži. Projekce podle pořadatelů kopíruje začátek letu Apollo 11 z července roku 1969.

Happening Moon 50: Zpátky na Měsíc začne ve 22.17, tedy ve stejný čas, kdy posádka letu přistála na Měsíci.

50 let od přistání na Měsíci? ‚Největší podvod v dějinách,‘ tvrdí dodnes konspirátoři

Číst článek

„V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut necháme odstartovat Žižkovskou věž v Praze,“ uvedl autor myšlenky Filip Liška. „Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce,“ dodal. Videomapping na Žižkovské věži se ve stejný čas uskuteční i v neděli.

Součástí doprovodného programu, který se uskuteční u Žižkovské věže, jsou přednášky, workshopy, koncert a veřejná projekce filmů. Z hostů vystoupí například ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal, popularizátor astrofyziky Petr Kulhánek nebo Jan Spratek z Evropské kanceláře pro vzdělávání o vesmíru.

Ve stínu Měsíce

Před projekcí na věž diváci uvidí animovaný dokument Poslední den Petra Ginze. Pojednává o židovském chlapci, který v Terezínském ghettu vydával vlastní ilustrovaný časopis. Kopii jeho kresby planety Země s sebou do vesmíru vzali astronauti raketoplánu Columbia, který během přistání v roce 2003 shořel v atmosféře.

Po projekci bude následovat snímek Ve stínu Měsíce, který mapuje všechny mise Apollo a zahrnuje rozhovory s astronauty. Program je stejný pro oba dny.

Akci mimo jiné podpořil autor návrhu Žižkovské věže Václav Aulický. „V roce 1969 mělo u nás také velký význam to, že to byli tenkrát Američané, nikoliv Sověti! Nyní, kdy je to 50 let od tohoto mimořádného úspěchu lidstva, je skutečně nasnadě nějakým neotřelým způsobem tuto událost připomenout,“ sdělil Aulický.

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala ze Země 16. července 1969. O tři dny později zakotvila na oběžné dráze Měsíce a 20. července astronauti Buzz Aldrin a Niel Armstrong sestoupili v lunárním modelu na jeho povrch. Jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce 21. července 1969 Armstrong.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme