Pomník odbojáře Morávka se vrátil na Prašný most, musel ustoupit tunelu Blanka

Památník štábního kapitána Václava Morávka se přesunul zpět na Prašný most v Praze 6. Na tomto místě legendární postava československého odboje zemřela v roce 1942 při přestřelce s gestapem. Na šest let se musel pomník přestěhovat kvůli stavbě tunelového komplexu Blanka. In memoriam dostal Morávek ještě za prezidenta Václava Klause hodnost brigádního generála.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní odhalení památníku štábního kapitána Václava Morávka

Slavnostní odhalení památníku štábního kapitána Václava Morávka | Foto: Filip Jandourek

Nový pomník se skládá z pamětní desky a třech velkých kamenů, které symbolizují Tři krále. Tak se přezdívalo slavné odbojové skupině, ve které byl Josef Mašín, Josef Balabán a právě Václav Morávek.

Na odhalování pietního místa u malého parku na Prašném mostě byla i Morávkova neteř Jaroslava Karbanová. Strýce zná z vyprávění. Když zemřel, byly jí dva roky.

„Jak vím z vypravování tatínka, tak byl strejda velmi skromný člověk. Nevím, jestli by se mu líbila všechna ta pompa okolo, jestli to můžu říct upřímně. Symbolika je ale úžasná,“ dodává Karbanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomník odbojáře Morávka se vrátil na Prašný most v Praze, dříve musel ustoupit stavbě tunelu Blanka. Na místě natáčela Veronika Hlaváčová.

Václav Morávek šel v březnu roku 1942 na Prašný most v Praze 6 na tajnou schůzku, o které se ale podle Jiřího Buřiče, předsedy Společnosti Václava Morávka, dozvědělo gestapo.

„Všude to bylo obklíčené gestapáky. Tady nahoře došlo ke střetu a přestřelce. Morávek vystřelil padesát ran,“ popisuje události Buřič.

Morávkovi, původem z Kolína, se přezdívalo pobožný pistolník. Říkal, že věří v Boha a ve své pistole.

„Václav Morávek byl jedním ze skupiny Tří králů, kteří vzešli z odbojové organizace Obrana národa. Byli pilířem odboje a symbolem, který dodával hrdinství spoustě lidí. Byli vojáky, kteří se odmítli smířit s tím, že byli demobilizováni,“ hodnotí trojici náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Podle historika Petra Koury se proslavili například organizováním pumových výbuchů na území Německa. Václav Morávek měl vlastní zpravodajskou síť.

„Podílel se přímo na dalších aktivitách skupiny jako vydávání ilegálního časopisu V boj, transportování lidí ohrožených zatčením do zahraničí, rozšiřování sabotážního materiálu, na zpravodajské činnosti a radiotelegrafickém provozu mezi Prahou a Londýnem. Morávek tvořil obsluhu radiostanice Sparta 2,“ vyjmenovává Koura.

Václav Morávek měl krycí jména Leon, Mladý, Vojta nebo Ota. Narodil se před 110 lety.

Slavnostní odhalení památníku štábního kapitána Václava Morávka, Petr Pavel

Anna Jadrná, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme