Afrika má obrovské zásoby podzemní vody, tvrdí prý britští geologové

Suchý kontinent Afrika má prý obrovské zásoby podzemní vody. Pod zemí je jí prý stokrát víc než na povrchu. Podle BBC to tvrdí britští geologové, píše o tom časopis Environmental Research Letters. V Africe přitom nemá přístup k pitné vodě více než 300 milionů lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antilopy v Africe

Antilopy v Africe | Foto: Corel GALLERY

Tým z Britského geologického průzkumu a University College London vytvořil podle BBC zatím nejpodrobnější mapu potenciálních zásob podzemní vody v Africe. Nejvíc vody je prý v podzemních vodonosných vrstvách v severní Africe, v Libyi, Alžírsku či Čadu.

„Skutečné zásoby podzemní vody jsou doopravdy velké. Udává se, že kdyby se to vyneslo na povrch, tak je tam dejme tomu 75 metrů vody. Ale roční odpar je i několik metrů. To znamená, že když z těch 75 metrů bychom dostali sotva třetinu a zbytek zůstává v zemi, tak té vody tak moc není,“ řekl na Rádiu Česko geolog Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu AV.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásobách podzemní vody v Africe jsme na Rádiu Česko mluvili s geologem Václavem Cílkem, ředitelem Geologického ústavu Akademie věd

Poptávka po pitné vodě v Africe se podle odborníků v následujících desetiletích zvýší. Jednak vzhledem k růstu populace, jednak kvůli potřebě zavlažování zemědělské půdy.

Cílek ale v této souvislosti upozornil, že zemědělství v těchto oblastech je velmi neefektivní. Většina vody se totiž odpaří dřív, než se dostane ke kořínkům rostlin.

„To pak chce speciální závlahové systémy. Takže vody je tedy relativně dost, ale spíš na pití a mytí, ale už ne na potraviny. A zároveň ve většině případů na čerpání vody potřebujete energii. A pokud se čerpá voda pro zemědělské použití třeba ze 120 metrů, tak se to hodně prodraží,“ vysvětlil.

Připomněl také, že geologové rozsáhlé vrty na vodu nedoporučují. „Na Sahaře jsme se často setkávali s velkými vrty na vodu, někdy prýští sama až skoro na povrch, takže se s ní plýtvá. Navíc většina odborníků odhaduje zásoby třeba v saharských oázách na 60 nebo 80 let, což je pro trvalé obydlení místa málo. Takže po té době buďto musíte vyvrtat hlouběji a čerpat za větší peníze, nebo opustit město, které tam vzniklo,“ uvedl.

Ondřej Černý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme