Letos se má narodit asi čtyřicet starokladrubáků. Chovatelé čekají na první hříbě

Národní hřebčín Kladruby nad Labem letos počítá se zhruba čtyřiceti přírůstky. Čekání na prvního letošního starokladrubáka se však protahuje. První hříbě mělo přijít na svět už asi před týdnem v hřebčíně ve Slatiňanech, který se specializuje na chov vraníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní první hříbě starokladrubáka | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Březost trvá u koní průměrně 333 dní. Ve Slatiňanech mají zaplněných osm porodních boxů, kde jsou klisny na hraně porodního termínu. Šest z nich by podle vedoucí chovu slatiňanského hřebčína Petra Víška mělo přivést na svět mláďata v únoru. První má být klisna Barbería.

„Ta už týden přenáší, ale není to vlastně žádný problém. Když je počasí chladné, tak klisny přenáší klidně i čtrnáct dní, tři týdny,“ řekl Víšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravách na narození prvního hříběte starokladrubáka natáčel ve Slatiňanech redaktor Josef Kopecký.

Barbería bude rodit poprvé, podle Víška však většinou klisny s prvním porodem zvláštní potíže nemívají.

„Výjimky samozřejmě nějaké jsou, že porodníci musejí trochu asistovat, ale většinou ty klisny rodí v podstatě samy,“ popsal.

Jak to vypadá, když se porod hříběte blíží, poznají chovatelé bezpečně. „Většinou klisny spustí mlezivo, začíná ze struku po kapkách odpadávat, nebo začínají být neklidné, potí se ve slabinách a dalším příznakem je také, že hodně trousí výtrus,“ řekl Víšek.

Ve Slatiňanech se byl podívat také Jaromír Štěpánek z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, zaměřeného pro změnu na chov starokladrubských běloušů. I v Kladrubech prý očekávají letošní první hříbě.

„Dlouhá léta se soutěží mezi oběma hřebčíny, který bude mít první hříbě. Jinak hřebčín Slatiňany je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, takže očekáváme narození hříběte v obou hřebčínech, a všichni chtějí být první,“ řekl Štěpánek.

Ať už v tomto soupeření vyhrají Kladruby, nebo Slatiňany, jistota je podle Štěpánka jediná. „Ať se narodí hříbě tady nebo tam, vždycky se narodí černé, protože starokladrubáci, i bílí, se rodí černí,“ podotkl Štěpánek.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme