Paleontologové objevili „šavlozubou veverku“

Šavlozubá veverka Scrat z animovaného filmu Doba ledová se dočkala svého skutečného dvojníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cronopio dentiacutus z řádu Dryolestida v představě výtvarníka | Foto: Jorge Gonzalez

Před necelými sto miliony let žilo v Jižní Americe zvíře, které se veverce Scrat nápadně podobá. Savec velký asi jako myš měl špičatý čenich a dlouhé a zakřivené špičáky, kterými zřejmě propichoval těla hmyzu. S veverkami však neměl nic společného a nebyl příbuzný ani jiné skupině žijících savců. Palentologové mu dali jméno Cronopio dentiacutus a zařadili jej do řádu Dryolestida, který zahrnuje vymřelé savce příbuzné jak vačnatcům, tak placentálním savcům.

Dryolestidi jsou známí z jurské Evropy a Severní Ameriky, v Jižní Americe však přežili konec druhohor a vydrželi i na počátku kenozoika. Fosilie maličkého šavlozubého savce byly nalezeny na severu Patagonie. Z dryolestidů se obvykle nacházejí jen zuby, ale v tomto případě paleontologové objevili i dvě lebky. Jejich stáří se pohybuje kolem sto milionů let. Nález tak posunul známou dobu výskytu dryolestidů v Jižní Americe o 60 milionů let hlouběji do minulosti.

Dvě lebky savce Cronopio dentiacutus, stáří asi sto milionů let | Foto: University of Louisville

Zdroj: Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme