Transgenní banány z Ugandy

Ugandští vědci tento týden zahajují polní testování nové transgenní rostliny: banánovníků, které odolávají vadnutí způsobenému bakteriemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banánový trs

Banánový trs | Foto: Zuzana Šmejkalová

Východoafrické horské odrůdy banánů jsou pro obyvatele Ugandy natolik důležité, že jejich jméno „matooke“ je v jednom z místních jazyků synonymem pro „jídlo“. Hlavním postrachem zdejších banánových plantáží jsou bakterie Xanthomonas campestris. Infikované banány předčasně dozrávají a celá rostlina může uvadnout a shnít. Onemocnění pochází z Etiopie, ale v roce 2001 bylo objeveno právě v Ugandě a rychle se rozšířilo do Demokratické republiky Kongo, Rwandy, Keni, Tanzanie a Burundi.

Ugandští vědci se problém pokoušejí vyřešit genetickou modifikací banánovníků. Do rostlin vnesli gen, který pochází z chilli papriček (Capsicum annuum). Jím kódovaný protein HRAP zvyšuje schopnost rostlin izolovat nakažené buňky a tím zesiluje jejich odolnost vůči bakteriím Xanthomonas: šest z osmi GMO kmenů banánovníků je stoprocentně rezistentních. Technologie pochází z Tchj-wanu a je to poprvé, co byla vyzkoušena na africké půdě. Tento týden by měly být zahájeny zahájeny polní testy. Kdy se odolné banánovníky dostanou do rukou farmářům, však závisí nejen na výsledcích testování, ale také na legislativě týkající se geneticky modifikovaných potravin.

Trh s banány matooke (Kampala, Uganda) | Foto: public domain, Moongateclimber

Zdroj: Nature News, Molecular Plant Pathology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme