Vánoční stromek v květináči se musí při přesunech aklimatizovat

Stále více lidí se na Štědrý den schází k nadílce u stromku v květináči. Je jim líto pořizovat si uřízlý stromeček a doufají, že si toho v květináči uchovají do příštích Vánoc. Ne vždy se jim to ale podaří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční stromek

Vánoce, vánoční stromek | Foto: Jana Matznerová

Stromek v květináči je živou rostlinou, proto bychom ho měli zalévat, ale nepřehánět to. Na každou změnu prostředí ho navíc musíme postupně zvykat.

Podle Arnošta Malenovského, profesora lesnické střední školy v Hranicích na Moravě, by tak člověk neměl stromek dávat z chladné zahrady hned do vytopeného pokoje.

Živý stromek, i když je v květináči, se řídí podobným cyklem jako stromy v lese. Přes zimu má tedy mízu v kořenech. Proto je důležité, aby si při pobytu v místnosti nezačal myslet, že je jaro a nezačal rašit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se starat o vánoční stromek v květináči, zjišťovala Jitka Hanžlová

„Pokud ho přesunu z jeho přirozeného místa, kdy je v chladu ve volné přírodě, a dám ho do obýváku, kde je teplota kolem 20 stupňů, tak může dojít k probouzení,“ vysvětlil Malenovský.

Radí tak nenechávat stromek v teplém pokoji déle než deset dní. „A potom ho nedávat hned ven na zahradu, kde třeba bude deset nebo pět pod nulou, ale zase ho nějak aklimatizovat, aby nedošlo k nějakému šoku,“ dodává.

V prostředí, kde je teplota kolem nuly, by si měl stromek zvykat na chladno asi 14 dní. Venku se musíme postarat o to, aby stromek nezmrzl, to znamená květináč s kořenovým balem uložit do hrabanky, rašeliny, slámy nebo jinak zateplit. Kmen a větvě nijak obalovat nebo chránit nemusíme.

Stromek nesázejte do volné země

Pokud chceme mít stromek v květináči i na příští Vánoce, neměli bychom ho sázet do volné země na zahradu. Jehličnany totiž rozprostírají kořeny daleko od kmene a živiny i vláhu přijímají jen jemnými vlásečnicemi na koncích.

Snadno by se tak mohlo stát, že kdybychom strom znovu vykopávali ze země, jemné vlásečnice bychom porušili a stromek by neměl čím přijímat potravu.

Lepší je stromek jen přesadit do většího květináče úměrně tomu, jak poroste, a to buď brzy na jaře, nebo pozdě na podzim, tedy v období vegetačního klidu.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme