Zoo Zlín získala z Anglie nosorožce tuponosého, chce založit chov

Zlínská zoologická zahrada chce rozmnožovat vzácné nosorožce tuponosé. Ke dvěma samicím přibyl nový samec jménem Kashka. Tamní chovatelé ho přivezli z Anglie a doufají, že spolu se dvěma samicemi založí novou rodovou linii. Pro nosorožce zřídili i nové stáje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínský nosorožec

Zlínský nosorožec | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Ošetřovatelé se snaží lehce nervózního samce uklidňovat a přivyknout na nové prostředí. Dvoutunové zvíře překvapivě lehce a tiše poklusává ve stáji za bytelnými mřížemi.

Petr Jakšič si také hledá cestu k novému svěřenci. „Všechno je pro něj nové. Není to úplně ideální, protože změnil prostředí, jsou jiní lidi, můžeme částečně říct i jiný jazyk. Prostě naprosto všechno je nové, cizí, je tady sám. Takže teď je prostě zmatený, proč mu to lidi udělali, každopádně si zvykne,“ je přesvědčen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chov nosorožců ve zlínské zoo se zajímal redaktor Roman Verner

Komunikace ošetřovatele s nosorožcem musí probíhat klidně a pozvolna. „Jedna věc je individuální stránka zvířete, každá je jiná. Ty dvě slečny, co máme nahoře, jedna je takový diblík, taková energická, na všechno reaguje strašně živě. Druhá je taková klidnější,“ popisuje Jakšič své svěřenkyně a pokračuje:

„U Kashky zatím nevíme, uvidíme. Každopádně nosorožec špatně vidí, výborně slyší, dobře cítí, dobře se leká, takže opravdu jakýkoliv kontakt, přístup k němu - chce to v klidu, dát o sobě vědět, ozvat se mu. Uvidíme, jak bude reagovat, jestli to bude trvat týden, možná dva dny, záleží na něm.“

Nosorožci se v zajetí obtížně množí

Sedmiletý nosorožec bude mít moderně vybavenou stáj sám pro sebe až do jara. Pak ho v oddělené kóji začnou seznamovat se zdejšími samicemi.

„Máme tady osmi a devítiletou samici Naju a Zanta. Obě pocházejí z přírody, z afrického národního parku a jsou to geneticky velmi cenná zvířata. Jsou ve věku, kdy by se mohly rozmnožovat. A naopak, pokud by ony by neměly přístup k samci, tak můžeme propásnout to, že tyhle samice by se vůbec kdy mohly rozmnožovat,“ vysvětluje zoolog Pavel Shromáždil.

Narození mláděte by podle něj bylo obrovským úspěchem. „Protože tihle nosorožci se v lidské péči moc nemnoží. V zoologických zahradách, i když je chováno něco kolem 257 jedinců nosorožce tuponosého, oni se moc nemnoží a těch porodů bývá ročně šest až deset,“ dodává zoolog.

Kateřina Kozmová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme