BIS varuje před čínskými firmami Huawei a ZTE. Kvůli možné špionáži

V hledáčku Bezpečnostní informační služby uvízli čínští výrobci elektroniky Huawei a ZTE. Důvodem je podezření z jejich spolupráce s čínskými špiony. Čínské společnosti dodávají zařízení pro mobilní sítě všem třem největším operátorům v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei smartphone

Huawei smartphone | Foto: Oficiální stránky společnosti Huawei

Zmíněné čínské firmy podle Lidových novin neřeší chyby ve svých produktech a nesnaží se je odstranit.

Odborníci upozorňují také na to, že by v čínském hardwaru mohly být úmyslně vložené chyby, jakási zadní vrátka, která by mohla získávat citlivá data nebo případně vyřadit komunikační infrastrukturu z provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

BIS varuje před čínskými firmami Huawei a ZTE kvůli podezření ze spolupráce se špiony. Rozhovor s IT analytikem Petrem Koubským

Huawei se ve světě pere o pozici jedničky v telekomunikačních technologiích. Spolupráci s čínskými agenty odmítá. Pražská pobočka firmy to označuje za spekulace. Národní bezpečnostní úřad ale ohrožení připouští.

Nejvýznamnějšími klienty Huawei v Česku jsou mobilní operátoři, kteří odebírají třeba vybavení pro nejmodernější sítě LTE. Čínská firma vyrábí také mobily. Ve světě její vliv roste.

Důkazy chybí

Rizika spojená s Huawei a ZTE se v zahraničí přetřásají už několik let. Podle IT analytika Petra Koubského se ale jedná jenom o spekulace bez důkazů.

„Lze konstatovat, že neexistují žádné důkazy, existují jenom podezření, která původně pocházejí ze Spojených států. Neustále se opakují, ale nikdy těmto čínským společnostem nikdo nedokázal, že taková špionáž existuje,“ říká Koubský.

Sídlo společnosti Huawei v Hongkongu | Foto: Oficiální stránky společnosti Huawei

Hypoteticky by podle něj mohly tyto společnosti špionáž provádět pomocí tzv. softwarových vsuvek.

„Teoreticky jakýkoli výrobce podobných zařízení, nejenom čínský, může do svých zařízení vmontovat softwarové vsuvky, které potom takzvaně zavolají domů, to znamená, informují výrobce anebo kohokoli jiného, kdo je tam nastaven, o provozu na sítích, o čemkoliv dalším,“ vysvětluje analytik a dodává:

„Tohle je při dnešní složitosti výpočetní a komunikační techniky vždycky možné a neexistence takových věcí se dokazuje velice obtížně.“

Blanka Černá, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme