Státy i firmy vydají na ochranu počítačů bilion dolarů ročně, USA viní z útoků Čínu

Čína prý pokračuje v soustavných internetových útocích proti americkým institucím a obchodním firmám. Tvrdí to zpráva poradní skupiny amerického Kongresu. Kyberšpionáž má údajně na svědomí nechvalně proslulý speciální útvar čínské armády známý jako ‚Jednotka 61398‘.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodník burzy cenných papírů

Obchodník burzy cenných papírů | Zdroj: Reuters

Kyberútoky ze strany Číny nejsou ničím novým, třeba Pentagon na ně upozorňuje už dlouhodobě a stejně tak i americká bezpečnostní agentura Mandiant, která naposledy přímo obvinila čínskou armádu ze soustavného provádění internetových útoků letos v únoru.

Podle této agentury se většina terčů čínských útoků nachází údajně právě ve Spojených státech, ale jsou také v Kanadě a Británii.

Peking toto nařčení okamžitě odmítl, internetoví útočníci ale ve svých aktivitách pokračují dál, jen jsou tyto útoky zastřenější a boj proti nim je komplikovanější, jak uvádí zpráva poradní skupiny amerického Kongresu.

Krádež stovek terabytů dat

Od roku 2006 prý Jednotka 61398 ukradla stovky terabytů dat nejméně 141 nejmenovaným průmyslovým subjektům od chemiček přes těžební společnosti až po telekomunikační firmy a zaměřovala se i na e-maily vedoucích pracovníků společností.

V Jednotce 61398 - speciálním útvaru čínské armády - pracují až tisíce počítačových expertů, samozřejmostí je i jejich perfektní znalost angličtiny.

Jednotka, které americké tajné služby říkají také ‚Byzantská upřímnost‘, sídlí v Šanghaji, ve 12patrovém bílém přísně střeženém věžáku, který stojí mezi obytnými domy.

Práce na počítači | Foto: Reuters

Čína pokládá náplň práce útvaru 61398 za státní tajemství a čínské ministerstvo obrany pak popírá, že stojí za internetovými útoky.

Právě kybernetickými útoky se nyní zabývá schůzka v americké Kalifornii, kde experti zvažují i možnost společné celosvětové ochrany počítačů.

Vynaložené částky na zabezpečení počítačů jsou vskutku astronomické, jde o jeden bilion dolarů ročně, málokdo ovšem přizná, že byl napaden nebo kompromitován. Ale zejména vojenská a průmyslová špionáž je pochopitelně globální hrozbou.

A to také experti ze 40 zemí, kteří teď o této problematice ve Spojených státech jednají, přiznávají. Rozcházejí se však v tom, zda je potřebné a efektivní vytvářet celosvětová jednotná pravidla, podle některých by jejich zavedení trvalo pět až deset let. Vytvoření nějakých kontrolních mechanismů ale zřejmě bude nutné.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme