Kolem Země proletěl asteroid v historicky nejmenší vzdálenosti, necelých 30 000 kilometrů

Nejblíže od Země v doložitelné historii proletěl dnes asteroid. Podle Amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se planetka nazvaná 2012 DA14 dostala k naší planetě nejblíže kolem 20:30 hodin našeho času a pak se začala vzdalovat. Těleso nad Zemí prolétlo v minimální výšce asi 28 tisíc kilometrů, tedy pod úrovní, na které Zemi obíhají geostacionární družice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průlet asteroidu 2012 DA14 - ilustrační počítačový model

Průlet asteroidu 2012 DA14 - ilustrační počítačový model | Zdroj: Reuters

Kolem Země dnes v noci těsně proletěla malá planetka s názvem 2012 DA14. K pozorování nebylo v našich končinách zrovna příznivé počasí. V opačném případě by byla pozorovatelná, ale jedině dalekohledy, zhruba od deváté večerní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o asteroidu 2012 DA14 uvedl Miroslav Brož z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy

Objekt o velikosti asi poloviny fotbalového hřiště minul naši planetu ve vzdálenosti 28 tisíc kilometrů.

„Jedná se o objekt, který je vlastně docela běžný. V blízko zemním prostoru se takových objektů pohybuje hodně. Říkáme jim planetky, neboli asteroidy,“ uvedl Miroslav Brož z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy.

„Tahle je poměrně malá, má odhadovaný průměr asi 50 metrů. A je to planetka, která se k Zemi přibližuje asi na 28 tisíc kilometrů.“

Kolem Země v noci proletí malá planetka. Nebezpečí nehrozí, ujišťují vědci

Číst článek

V observatoři Ondřejov u Prahy pozorovali vědci vesmírné těleso na monitorech, které byly napojeny na dalekohledy 13 hvězdáren. Asteroid pozorovali ve středozemí, ale třeba i v Chile.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o asteroidu 2012 DA14 uvedl Miroslav Brož z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy

Hmotnost tělesa odhadují vědci na 130 000 tun. Objevila ho loni v únoru observatoř ve Španělsku a tehdy byl asteroid od naší planety vzdálený 2,5 milionu kilometrů.

Pozornost světa se dnes ale upírala spíš do Ruska, kde nad Čeljabinskem explodoval zhruba desetitunový meteorit. Rozpadl se ve výšce 30 až 50 kilometrů a napáchal značné hmotné škody.

Mapa k těsnému průletu asteroidu 2012 DA14 kolem Země | Foto: ČTK

Milan Kopp, Pavel Pavlas, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme