Na celém území ČR by mělo být pozorovatelné částečné zatmění Měsíce

Lidé v celé České republice budou moci dnes večer pozorovat částečné zatmění Měsíce. Celý jev má začít krátce před 22. hodinou a potrvá asi 20 minut. Jedná se o poslední zatmění v letošním roce. Pozorovatelné by mělo být pouhým okem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vycházející Měsíc v úplňku | Foto: Petr Horálek

Jak potvrdil astronom Pavel Suchan, žádný speciální dalekohled nebude potřeba, pokud ovšem bude přát počasí.

„Z nějaké části Měsíce – v tomto případě to bude z levého horního okraje – se dostává na Měsíc něco jako kouřmo, měsíc je tam začazený. V tomto případě se ale jedná o velmi malé částečné zatmění. V době maxima, to znamená 22 hodin a 7 minut, se Měsíc ponoří jenom jedním a půl procentem svého průměru do zemského stínu,“ popsal Suchan.

Zatmění bude krátké - začít by mělo 6 minut před 22. hodinou a skončit 21 minut po ní. Viditelné by mělo být z celého území České republiky.

„Ale v každém případě je třeba si najít dobré místo s jeho východním horizontem, protože Měsíc v době maximální fáze zatmění bude jenom 15 stupňů nad obzorem, takže to není vysloveně nad hlavou, ale naopak poměrně nízko nad obzorem,“ upozornil Suchan.

Další nejbližší zatmění Měsíce budou lidé moci pozorovat 28. září 2015, kdy se planeta schová do zemského stínu celá. Nastane tak úplné zatmění Měsíce.

Simulace zatmění Měsíce 25. dubna 2013 | Foto: EAI/ Expresní astronomické infrormace

Andrea Strohmaierová, Nikola Bojčev, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme