Eurovolby v Česku skončily, hlasy jsou sečteny. Středočeské Mirošovice předčasně zveřejnily výsledky

Volby do Evropského parlamentu v Česku úderem druhé hodiny odpolední skončily. Až do 19 hodin se hlasovalo v Lotyšsku, do 22 hodin pak na Slovensku a Maltě. Už ve čtvrtek odvolili Britové a Nizozemci, v pátek pak Irové. V neděli k volebním urnám přijdou občané zbývajících 21 států unie. Výsledky voleb budou známy až po nedělní 23. hodině, kdy skončí hlasování ve všech zemích. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 4:45 26. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v kulečníkovém klubu ve Zlíně | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Zájem o volby do Evropského parlamentu nebyl v Česku příliš vysoký. Volební účast v krajích byla během sobotního dopoledne nejčastěji mezi 15 a 21 procenty, v Praze pak dosahovala kolem 30 procent. Analytici předpokládají, že účast zřejmě nebude vyšší než čtvrtinová. 

Eurovolby vyhrálo ANO před ODS a Piráty. V zahraničí ztratili centristé a posílili euroskeptici

Číst článek

Předsedové všech devíti stran zastoupených ve sněmovně, včetně premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, hlasovali už v pátek odpoledne. Volit v tu dobu přišel také prezident Miloš Zeman.

O přízeň voličů v Česku usiluje 841 kandidátů, které nominovalo 39 stran, hnutí nebo jejich koalic. Zvoleno ale může být jen 21 adeptů na europoslance. Na jedno křeslo tak připadají čtyři desítky zájemců.

Z unijní osmadvacítky si v sobotu zvolí své europoslance ještě Slováci, Lotyši a Malťané. Volby v Lotyšsku se konají od 6.00 do 19.00 našeho času. Na Slovensku a Maltě se volební místnosti otevřely o hodinu později, uzavřou se až ve 22.00 našeho času.

Britové a Nizozemci hlasovali už ve čtvrtek, Irové v pátek. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. Česko je jediná země osmadvacítky, kde se volí po dva dny.

per, gak, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme