Proč Václav Havel nechtěl jezdit černou tatrou? Představujeme porevoluční prezidentské BMW

Na kapotě má dvě státní vlajky, na střeše majáček a na čelním skle nalepené červené srdce. Tak vypadá služební vůz z prezidentské flotily Václava Havla. Prezidentské BMW je stejné jako v 90. letech a dodnes pojízdné.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Václav Havel z hradní garáže ihned zkraje 90. let propustil černé Tatry 613 a z Mnichova objednal modré, bílé a červené limuzíny BMW. Jedním z tehdejších hradních vozů – v BMW 735i – dnes jezdí Jaroslav Větvička mladší. 

„Černými vozy Tatra 613 Havel jezdit nechtěl, protože mu připomínaly doby, kdy ho v těchto vozech zatýkali a sledovali,“ říká Radiožurnálu.

Na rozdíl od většiny významných osobností, které se nechávají vozit na zadním sedadle, Václav Havel měl své místo vpředu jako spolujezdec. Najdeme zde i dřevěnou masážní rohož.

„On ji měl rád, protože v tom autě strávil po revoluci hodně hodin. Když sedíte v autě pořád, bolí záda, bolí nohy,“ vysvětluje současný majitel. 

O jaký vůz se konkrétně jedná? Havlovo BMW 735 iLA je prodloužená verze v modré barvě Atlantisblau, kterou také vybíral Theodor Pištěk. „Vybral nejenom modrou, ale vozy byly i bílé a vínové. Měly symbolizovat národní hrdost,“ líčí Větvička. 

BMW 735 iLA Václava Havla | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Automobil byl samozřejmě vybaven také vysílačkou. A ne jednou. „Když jela kolona pana prezidenta, tak spolu potřebovali komunikovat. On, jako vrchní velitel ozbrojených sil, komunikoval i s armádou. Ve voze je speciální vysílačka, která má vojenský konektor,“ objasňuje Větvička. 

Havel jezdil s BMW 735 iLA už zkraje 90. let a mnohem raději seděl za volantem. Z hradního „sedmičkového bavoráku“ pochází i jedinečná černobílá fotografie Tomkiho Němce, kdy Václav Havel soustředěně couvá s jednou rukou na volantu a zapálenou cigaretou v puse. 

BMW 735 iLA Václava Havla | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Auta s příběhem

V sobotu 28. dubna 2018 proběhne v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze akce Grand Veteran. Na jejím pořádání se podílí i Český rozhlas Radiožurnál. Na akci uvidí návštěvníci nejen auta českých a československých prezidentů, ale prohlédnout si mohou také R-stream Českého rozhlasu, ze kterého budou moderátoři vysílat.

Matěj Skalický, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme