Proč Václav Havel nechtěl jezdit černou tatrou? Představujeme porevoluční prezidentské BMW

Na kapotě má dvě státní vlajky, na střeše majáček a na čelním skle nalepené červené srdce. Tak vypadá služební vůz z prezidentské flotily Václava Havla. Prezidentské BMW je stejné jako v 90. letech a dodnes pojízdné.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Václav Havel z hradní garáže ihned zkraje 90. let propustil černé Tatry 613 a z Mnichova objednal modré, bílé a červené limuzíny BMW. Jedním z tehdejších hradních vozů – v BMW 735i – dnes jezdí Jaroslav Větvička mladší. 

„Černými vozy Tatra 613 Havel jezdit nechtěl, protože mu připomínaly doby, kdy ho v těchto vozech zatýkali a sledovali,“ říká Radiožurnálu.

Na rozdíl od většiny významných osobností, které se nechávají vozit na zadním sedadle, Václav Havel měl své místo vpředu jako spolujezdec. Najdeme zde i dřevěnou masážní rohož.

„On ji měl rád, protože v tom autě strávil po revoluci hodně hodin. Když sedíte v autě pořád, bolí záda, bolí nohy,“ vysvětluje současný majitel. 

O jaký vůz se konkrétně jedná? Havlovo BMW 735 iLA je prodloužená verze v modré barvě Atlantisblau, kterou také vybíral Theodor Pištěk. „Vybral nejenom modrou, ale vozy byly i bílé a vínové. Měly symbolizovat národní hrdost,“ líčí Větvička. 

BMW 735 iLA Václava Havla | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Automobil byl samozřejmě vybaven také vysílačkou. A ne jednou. „Když jela kolona pana prezidenta, tak spolu potřebovali komunikovat. On, jako vrchní velitel ozbrojených sil, komunikoval i s armádou. Ve voze je speciální vysílačka, která má vojenský konektor,“ objasňuje Větvička. 

Havel jezdil s BMW 735 iLA už zkraje 90. let a mnohem raději seděl za volantem. Z hradního „sedmičkového bavoráku“ pochází i jedinečná černobílá fotografie Tomkiho Němce, kdy Václav Havel soustředěně couvá s jednou rukou na volantu a zapálenou cigaretou v puse. 

BMW 735 iLA Václava Havla | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Auta s příběhem

V sobotu 28. dubna 2018 proběhne v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze akce Grand Veteran. Na jejím pořádání se podílí i Český rozhlas Radiožurnál. Na akci uvidí návštěvníci nejen auta českých a československých prezidentů, ale prohlédnout si mohou také R-stream Českého rozhlasu, ze kterého budou moderátoři vysílat.

Matěj Skalický, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme