Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky

V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy. Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry. Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku.

Velikonoce Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Michal Šula / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Několik míst v centru Prahy v příštích dnech rozezní duchovní hudba. Stejně jako v minulém roce je v kostele svatých Šimona a Judy na programu dílo Josefa Sebastiana Bacha, jeho kantáty zde zazní 29. března.

V Rudolfinu Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 odehraje a odezpívá 27. března Händelův opus Mesiáš a v Obecním domě zazní 27. a 28. března oratorium Sabat mater od Antonína Dvořáka v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Mezi nejpřitažlivější trhy patří ty na Staroměstském náměstí, kde je letos 100 stánků. Každý den zde program doplňuje také vystoupení folklorních souborů. V sobotu začaly také trhy na Kampě s doprovodným programem a dílnami.

Kompletní program najdou návštěvníci na webu Velikonoce v Praze.

Jarmark v Klementinu

Ve středu 28. března nabídne velikonoční dekorace také jarmark na nádvoří Klementina. Jarmark s předváděním řemesel je do 15. dubna také na Náměstí u svatého Jiří na Pražském hradě.

Za velikonočním sortimentem je možné v Praze vyrazit na náměstí Republiky, Václavské náměstí nebo náměstí Míru. Na Velikonoční pondělí se v parku u Libeňského mostu uskuteční jarmark, který malým i velkým přiblíží dávné zvyky a tradice pohanských Velikonoc.

Tvůrčí dílny

Do příprav Velikonoc bude možné se i aktivně zapojit. Dnes a v sobotu 31. března je možné vyzkoušet tradiční umělecké techniky nebo uplést si na Velikonoční pondělí pomlázku v Muzeu hlavního města. Na Bílou sobotu, tedy 31. března, je i v Národopisném muzeu na Smíchově připraven program pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou u pletení pomlázek a zdobení kraslic dozvědět, jak tradice a zvyky vznikly. Rukodělné dílny, pohádky pro děti a velikonoční výstava jsou do 1. dubna také v Písecké bráně nedaleko Pražského hradu.

K jarním tradicím patří i vynášení Morany. To bylo plánované na neděli 25. března v Archeologickém parku v Liboci. Velikonoční rodinné odpoledne bylo v neděli také v Michnově paláci Tyršova domu na Újezdě a v parku Kampa, kde vystoupí folklorní soubory. V pondělí 26. března náměstí Míru nabídne program zaměřený na děti. Mohou se těšit na divadelní představení i výtvarné dílny.

Poněkud netradičně budou slavit Velikonoce v Muzeu Karla Zemana na Malé Straně. Zde na návštěvníky čekají pravěké Velikonoce, možnost nahlédnout do animovaného filmu a natočit si vlastní krátký film, děti si mohou nabarvit velikonoční vajíčko dle své fantazie a na pátek 30. března je připravena na nedaleké Kampě honba za dinosauřím vejcem.

Oslavit Velikonoce je možné také s dnešními zvířaty. V zoologické zahradě na Velikonoční pondělí ošetřovatelé předají zvířatům drobné velikonoční dárky i pomlázky, vše doprovodí komentovaná krmení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme