Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Jihočeské Velikonoce nabízí předení nitek, parní vlak i hrkání

Prohlídky vyzdobených zámků, předení velkopátečních nitek, jarmarky, rodinné hry i jízdu parním vlakem nabídne velikonoční víkend na jihu Čech.

Velikonoce České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Žižkově náměstí v Táboře byl loni vztyčen velikonoční strom. Bříza je ozdobená pentlemi. | Foto: David Peltán / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na Velký pátek 30. března zahájí sezonu téměř všechny jihočeské památky, o velikonočních svátcích bude na zámcích otevřeno i v pondělí 2. dubna. Hrad a zámek Jindřichův Hradec pořádá velikonoční prohlídky s výstavou Splašená vejce.

„Na prohlídkové trase, kterou si výjimečně mohou lidé projít individuálně, bude bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí,“ řekla Petra Vacková z turistické oblasti Česká Kanada.

Velikonoční prohlídky nabídne i zámek Dačice, na zámku Kratochvíle bude 2. dubna hra v zámecké zahradě. Interiéry vyzdobí i třeboňský zámek, kde bude 1. dubna koncert Hudba na dvoře posledních Rožmberků, nebo hrad Nové Hrady.

„Dětské návštěvníky provede bytem pana správce služka Apolena, která jim povypráví o tom, jak Velikonoce tráví celá rodina, jaké zvyky dodržují a co dobrého si na Velikonoce vaří a pečou,“ řekl novohradský kastelán Jan Smolík.

Pletení pomlázek na Lipně

Velikonocemi bude žít i Lipensko. U Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou se budou 31. března plést pomlázky. „Přímo u vstupu bude mistr proutkař, který naučí plést pomlázku úplně každého,“ řekla za organizátory Marcela Haladejová. Na celém Lipensku bude 29. března na Zelený čtvrtek akce, při které se bude pít zelené pivo.

Několik akcí chystá o Velikonocích Český Krumlov, například noční prohlídky bývalého kláštera minoritů, noční bdění u Božího hrobu se stráží Schwarzenberské granátnické gardy, jarmark nebo dernisáž filmové výstavy Anděl páně 2.

„Tentokrát navíc ve spolupráci s horskou chatou na Kleti odstěhujeme jednu kraslici na vrcholek této hory. Kdo bude chtít posbírat všechna vejce, bude se muset vypravit také tam.“

Valerie Chromá (pořadatelka projektu Velikonoce na Hluboké)

V Českých Budějovicích zopakují herec Víťa Marčík a jeho příznivci velikonoční hrkání. Dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky rozezní Piaristické náměstí i náměstí Přemysla Otakara II., kde budou lidé také tesat kříže. Do 8. dubna pokračuje v Jihočeském muzeu velikonoční výstava kraslic a 30. března tam bude předení velkopátečních nitek.

Velikonoce na Hluboké

Uskuteční se také čtvrtý ročník projektu Velikonoce na Hluboké. Vedle stezky za obřími kraslicemi bude 30. března a 1. dubna několik závodů pro sportovce, děti i rodiny s kočárky. Stezka kraslic bude přístupná od 30. března do 15. května a pořadatelé při ní vystaví 27 přes metr vysokých betonových vajec.

„Tentokrát navíc ve spolupráci s horskou chatou na Kleti odstěhujeme jednu kraslici na vrcholek této hory. Kdo bude chtít posbírat všechna vejce, bude se muset vypravit také tam,“ řekla pořadatelka Valerie Chromá.

Na Bílou sobotu 31. března vyjede parní vlak z Jindřichova Hradce do Hůrek, nabídne i zábavní program. Tentýž den se v Jindřichově Hradci koná Velikonoční veselice s pletením pomlázek, malováním kraslic i průvodem v čele se stromem „kraslicovníkem“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme