Co je v životě důležité? Senioři to můžou mladší generaci vzkázat v Dopisech vnoučeti

Předat vzkaz mladé generaci o tom, co je v životě důležité, budou moci starší lidé v novém mezigeneračním projektu Dopis vnoučeti. Zúčastnit se ho mohou všichni ve věku nad 60 let. Zájemci o účast se mohou přihlásit do 17. března. Jejich úkolem bude napsat skutečnému nebo vymyšlenému vnoučeti dopis o životě, který bude následně zveřejněn. Projekt organizují společně Národní kronika a Senzační senioři (SenSen) Nadace Charty 77.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Jan Vančura | Zdroj: Sdružení Zvoneček

„V současné době existuje v České republice několik mezigeneračních projektů, které jsou pro teenagery a seniory. Většina z nich vybízí mladé lidi, aby se zapojili do dokumentování životních osudů seniorů,“ uvedla odborná garantka projektu v ČR Judita Matyášová.

„Projekt Dopis vnoučeti však nabízí jinou perspektivu pohledu na životní příběh: nikoliv mladí lidé zpovídají seniory, ale oslovuje seniory, aby se písemně vyjádřili, co je důležité pro mladou generaci,“ dodala.

VIDEO: Lucie Bílá a další osobnosti křtily v Českém rozhlase knihu o Ježíškových vnoučatech

Číst článek

Účastníci projektu budou mít za úkol napsat dopis na počítači nebo čitelně rukou a přidat k němu informace o sobě a o tom, jak vnímají kvalitu svého života. Organizátoři by chtěli získat dopisy od 150 až 200 lidí ve věku nad 60 let.

Mezi autory dopisů by měli být senioři z různých společenských vrstev, obyvatelé měst i venkova, muži i ženy s rozdílným vzděláním a profesemi. Podrobné informace o tom, jak se do projektu Dopis vnoučeti zapojit, jsou k dispozici na webech Narodnikronika.cz nebo na Sensen.cz.

Senzační senioři

Z projektu má vzniknout unikátní kolekce dopisů seniorů o tom, co vzkazují nejmladší generaci. Sbírka se poté uloží v Národní kronice, respektive v archivech Národního muzea. Na závěr projektu se o dopisech uskuteční také různé diskuze a veřejnost se se vzkazy seniorů seznámí například pomocí krátkých videí, uvedla Nekvasilová.

Dřív se generace měnily každých 20 let. Teď třicátník nerozumí jen o pět let mladším, říká spisovatel Cílek

Číst článek

Projekt Dopis vnoučeti iniciovala v roce 2016 psycholožka Elzbieta Dryllová z katedry psychologie Varšavské univerzity. Ve spolupráci se Sonjou Ehretovou z Gerontologického institutu na Univerzitě Heidelberg s projektem oslovily již dříve desítky seniorů v Polsku a Německu.

Projekt SenSen (Senzační senioři) vznikl v Nadaci Charty 77 v roce 2012. Jeho cílem je podporovat aktivní stárnutí a ukazovat seniory jako zkušené, sebevědomé a platné členy společnosti. Národní kronika je unikátní společný projekt Nadace Charty 77 a Národního muzea, jehož cílem je vytvořit největší archiv vzpomínek na události každodenního života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme