Děsivá jihoafrická či brazilská mutace? Vedle britské se jim nedaří, nebezpečí spočívá ve vyšší odolnosti

Zavlečení vzácných variant koronaviru vzbuzuje v Česku obavy. Žádná ale není infekčnější než převládající britská, takže se budou obtížně prosazovat. Nezpůsobují zřejmě ani těžší průběh nemoci. Jejich skutečné nebezpečí je v částečné odolnosti vůči vakcínám a protilátkám – a na to zřejmě dovedou zareagovat farmaceutické firmy.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální podíl variant koronaviru na sekvenovaných vzorcích

Globální podíl variant koronaviru na sekvenovaných vzorcích | Foto: Kristína Zákopčanová | Zdroj: nextstrain.org

Na počátku tohoto týdne prokázaly laboratoře brazilskou mutaci koronaviru u dvou pacientů v Děčíně. V polovině března pro změnu vyvolala pozornost dvě ohniska nákazy jihoafrickou variantou, potvrzenou tehdy u dvou desítek nakažených.

Server iROZHLAS.cz proto aktualizoval tabulku, která na základě vědeckých studií monitoruje vlastnosti tří celosvětově nejrozšířenějších variant koronaviru: britské, jihoafrické a brazilské.

Zdrojem dat je pravidelně vydávaný epidemiologický monitoring Světové zdravotnické organizace (WHO) z 23. března. V něm lze kromě popisu variant najít také odkazy na zdrojové studie.

Různé varianty, stejné mutace. Vědci se přou o to, jestli už koronaviru docházejí nápady

Číst článek

Ty obvykle srovnávají nakažlivost, smrtnost a podobně s předchozími variantami koronaviru. Například 1,4–1,8krát vyšší nakažlivost britské varianty znamená vyšší nakažlivost oproti předchozím rozšířeným variantám viru. To je ostatně důvod, proč je úspěšná.

Intervaly v tabulce (například 1,4–1,8× u nakažlivosti) označují 95procentní interval spolehlivosti, kteří vědci obvykle používají k vyjádření nejistoty měření. Přesné číslo je s 95procentní pravděpodobností v tomto intervalu.

Výrazně se liší „prošetřenost“ variant: zatímco u nakažlivosti, smrtnosti nebo účinnosti vakcín proti britské variantě WHO zmiňuje řadu obsáhlých vědeckých prací, u zbylých dvou linií viru jsou zatím studie vzácné.

Souvisí to i s jejich rozšířením: britská varianta se šíří v Evropě, kde jsou dostupnější vědecké kapacity než v zemích s dominantní jihoafrickou nebo brazilskou variantou.

Řádek účinnost protilátek popisuje, jak účinnou ochranou jsou protilátky po prodělané nemoci covid-19 vůči této variantě viru. Je úzce propojená s ukazatelem infekčnosti – jedním z důvodů vyšší infekčnosti může být právě slabší efekt prodělaného onemocnění.

U účinnosti vakcín zmiňujeme pouze vakcíny aktuálně dostupné v Česku.

Nákaza při kratším kontaktu, reinfekce, otazníky nad vakcínami. Co umí nové varianty koronaviru

Číst článek

Ohledně závažnosti průběhu jihoafrické a brazilské varianty dosud WHO nemá k dispozici spolehlivé studie. Ty, na které odkazuje, nicméně nepopisují vyšší smrtnost či závažnější průběh, než má britská varianta.

Riziko, na něž umíme reagovat

Šance, že by se jihoafrická nebo brazilská linie prosadily na úkor britské, se nezdá být příliš vysoká.

V evropských zemích, kde se objevila jedna ze vzácnějších variant Francii, Belgii, Itálii, Norsku, Švédsku, Nizozemsku a řadě dalších živoří vedle dominantní britské linie. Finsko, Rakousko nebo Slovensko ohniska nákazy uhlídaly. Momentálně se v Evropě uchytila pouze jihoafrická varianta v Lucembursku.

Nebezpečí jihoafrické a brazilské varianty spočívá spíš ve vyšší odolnosti vůči aktuálně používaným vakcínám; zejména té od firmy AstraZeneca, v menší míře i vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Čísla WHO ale popisují účinnost vakcíny proti šíření viru, nezmiňují její účinnost proti těžkému průběhu nemoci. Ta nemusí být o tolik nižší.

Výrobci vakcín by také měli být schopni v krátkém čase upravit vakcínu tak, aby reagovala na nové varianty.

Jan Boček, Kristína Zákopčanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme