Začíná sezona klíšťat. Encefalitida má trvalé následky, ale Češi očkování podceňují

Stovky lidí v Česku si ze sběru borůvek, cyklovýletu nebo z houbaření domů přinesou klíště nakažené encefalitidou. Největší risk nákazy je na jaře. Pozor byste si měli dávat i o tomto víkendu. Podle předpovědi hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat bude vysoká. Následky klíšťové encefalitidy mohou být i doživotní. Starší lidé můžou po onemocnění skončit na vozíčku nebo už navždycky upoutaní na lůžko. Své o tom ví třeba bývalý pacient Josef Mohyla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Josef Mohyla sedí vevnitř, protože patnáct nebo dvacet stupňů a slunce už není pro něj. „To je obecný problém pacientů, kteří prodělali encefalitidu, že se musí bránit přímému slunečnímu světlu," vysvětluje Radiožurnálu.

„Když pominu problémy se soustředěním, je to výrazně nabouraná spánková hygiena, snížená motorika," popisuje Mohyla přetrvávající následky po vyléčení z klíšťové encefalitidy.

Objev českých vědců by mohl pomoci proti klíšťové encefalitidě i viru zika

Číst článek

Podnikatel onemocněl klíšťovou encefalitidou v roce 2007. Měla běžný průběh, a tak ji lékař nejdříve diagnostikoval jako chřipku. Nakonec z toho byl boj o život, který dopadl dobře, i když s trvalými následky.

V Česku minulý rok onemocnělo stejnou nemocí více než 550 lidí, zhruba jedno procento z nich zemře. Jedinou prevencí je očkování, které ale není součástí povinného balíčku hrazeného státem.

„Spousta lidí si myslí, že to není závažné onemocnění a že probíhá jako lehčí chřipka. Jdou na očkování, až když v okolí někdo onemocní a vidí, jak závažně ta nemoc probíhá. Proočkovanost nepatrně stoupá, v roce 2009 byla 16 procent, v roce 2015 to bylo 23 až 24 procent. Ale pořád je to nízké procento," říká pro Radiožurnál Ilona Kochová z očkovacího centra Avenir.

Klíšťata už útočí i na horách. Může za to i globální oteplování, zjistili krkonošští vědci

Číst článek

Klíšťová encefalitida se nevyhýbá ani dětem, ale je pro ně méně nebezpečná než pro dospělé.

„Děti se s tímto virem vyrovnají daleko lépe a průběh je mírnější, bez trvalých následků nebo jen velmi raritně. Ale v dospělém věku procentuální výskyt trvalých následků je až 50 procent. Jsou to neuropsychiatrické příznaky, trvalé následky ve smyslu obrn rukou a nohou a tyto obrny jsou oproti borelióze trvalé," říká lékař Peter Mikolášek z kliniky infekčních chorob dětského oddělení Fakultní nemocnice v Brně.

Podle pražské hygienické stanice má Česko největší počet hlášených případů onemocnění encefalitidou v celé Evropě. Nejvíce zamořených lesů a luk nakaženými klíšťaty je na Vysočině, v Jižních Čechách nebo ve Středočeském kraji.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme