Růžek: K léku proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika vede ještě dlouhá cesta

Klíšťovou encefalitidou se v květnu nakazilo nejvíc lidí za posledních deset let. Za přemnožená klíšťata může mírná zima. Jedinou účinnou obranou proti encefalitidě je zatím očkování. Proti nemoci totiž neexistuje lék. Na stopě mu teď je ale tým mladých vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Objevili látku, která je velmi účinná. Navíc zjistili, že podobně účinkuje i proti viru zika. Mluvil o tom vedoucí laboratoře arbovirologie z Parazitologického ústavu Akademie věd Daniel Růžek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, klíšťová encefalitida

Očkování, vakcína, lék, doktor, klíšťová encefalitida | Foto: Filip Jandourek

Co tedy objev brněnských a budějovických vědců znamená? Bude možné encefalitidu v budoucnu vyléčit?

Přehrát

00:00 / 00:00

O objevu českých vědců mluvil vedoucí laboratoře arbovirologie z Parazitologického ústavu Akademie věd Daniel Růžek

V tuto chvíli to neznamená, že bychom hned začali léčit lidi. V tuto chvíli jsme zjistili, jaká skupina látek je účinná proti tomu viru. A jaká je řekněme achilova pata viru, na co se můžeme zaměřit.

Máme výsledky z buněčných kultur a první výsledky z pokusů na laboratorních myších, kdy se potvrdilo, že naše látky dokáží zabránit smrtelné neuroinfekci. Ale jsou to první výsledky a k nějakému léčivu je ještě dlouhá cesta.

Je to tedy účinné i proti viru zika. Jak je vlastně možné, že by mohla zabírat stejná látka na oba viry?

Náš výzkum začal na klíšťové encefalitidě. Podařilo se nám objevit první látky. Ale pak vypukla epidemie viru zika, který je blízce příbuzný viru klíšťové encefalitidy. Na základě toho jsme předpokládali, že látky, které jsou účinné proti viru klíšťové encefalitidy, by mohly zabírat i proti viru zika. A to se nám potvrdilo.

Kdy by se lék teoreticky mohl dostat k pacientům?

Obvykle bývá doba od prvních výsledků z buněčných kultur nebo laboratorních zvířat po okamžik, kdy se lék dostává na trh, třeba až 15 let.

V tomto případě je situace poněkud usnadněna tím, že některé z těch látek jsou již v klinických testech. Jsou totiž účinné také proti viru žloutenky typu C. A jakmile projdou klinickým testováním pro žloutenku, pak už není tak daleko k tomu, aby byly použity i na další infekce.

Objev českých vědců by mohl pomoci proti klíšťové encefalitidě i viru zika

Číst článek

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza | Foto: Český rozhlas

Virus zika | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme