Zloděj jménem Alzheimer: Nástup choroby bývá nenápadný a nevyhýbá se ani mladším ročníkům

Alzheimerova choroba nejčastěji postihuje lidi vyššího věku. Nevyhýbá se ale mladším ročníkům. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Na čtvrtek připadl Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. V Česku jí trpí přibližně 150 tisíc lidí, především seniorů. Nemoc se ale nevyhýbá ani mladším lidem. Přestože je Alzheimerova choroba nevyléčitelná, lze její průběh zmírnit, a prodloužit tak aktivní část života. Úspěšnost léčby přitom velmi záleží na včasném odhalení prvních příznaků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná to obyčejným zapomínáním či náhlou dezorientací. Prvním symptomům Alzheimerovy choroby zpočátku nevěnujeme pozornost. Včasná diagnostika je přitom pro zmírnění choroby klíčová. 

„V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na lidskou psychiku, a sice lékaři, bankéři nebo vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace – tento koktejl může spolu s dalšími vlivy spustit u jedinců s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby,“ říká Slavomír Pietrucha, odborník a lékař českého Alzheimercentra. Co přesně rozvoj onemocnění způsobuje, ale není jasné.

Nejen nemoc seniorů

Příznaky Alzheimerovy choroby

Mezi příznaky nemoci patří poruchy paměti, zmatenost, změny chování či celkové změny osobnosti, dezorientace, poruchy chůze nebo řeči. Objevovat se mohou i halucinace či potíže s udržením moči.

Podle Alzheimercentra, sítě pracovišť zabývajících se péčí o nemocné Alzheimerem, největší procento její klientely představují senioři ve věku nad 78 let, nemoc se ale vyskytuje již u lidí do 50 let. Právě u mladších lidí je včasné podchycení nemoci ještě komplikovanější. Málokdo si u nich totiž prvotní příznaky spojí právě s Alzheimerem. Odborníci přitom varují, že u mladších pacientů je nástup nemoci agresivnější než u seniorů.

„Před časem jsme do Alzheimercentra přijali 37letou klientku, která měla dceru na střední škole. Scénář byl bohužel podobný jako v jiných případech mladých pacientů. Onemocnění nebylo diagnostikováno včas, příznaky se přehlížely, a když byla konečně stanovena diagnóza, nebylo pro klientku kromě poskytnutí kvalitní péče a sledování postupu onemocnění, možné již nic udělat,“ říká ředitelka Alzheimercentra Jaroslava Jůzová.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které mění látkovou činnost mozku a způsobuje tak neschopnost pacientů vykonávat běžné každodenní činnosti. Průvodních projevů choroby je celá řada. Patří mezi ně především: ztráta paměti a návyků, vyhasínání osobnosti, neschopnost komunikace a vyjádření svých potřeb, svalová atrofie a patologické hubnutí, ztráta mobility a neschopnost koordinace pohybů nebo ztráta časové a místní orientace.

Alzheimerova nemoc je nejčastější příčinou demence, která způsobuje narušení kognitivních schopností a paměti člověka, ten potom přestává být soběstačný v běžném životě.

Časem se přidružují i změny chování a myšlení, rychle se vytrácí krátkodobá paměť, zužuje se slovní zásoba a pacient ztrácí schopnost uvažovat logicky. Takto dezorientovaný člověk je ze své situace nešťastný až zoufalý, často pláče nebo se může začít chovat agresivně.

Klíčová role komunikace

Jak komunikovat například s babičkou, která trpí Alzheimerovou chorobou a s ní spojenými ztrátami paměti a dezorientací? Podle odborníků je role správné komunikace nenahraditelná. Úspěchy přitom slaví metoda nazvaná Validace, kterou vyvinula německá gerontoložka Naomi Feilová. 

„Tento moderní přístup si získává velký ohlas po celém světě a pozitivní výsledky studií potvrzují, že je to cesta, kterou by se v budoucnu měla snažit vydávat i zařízení péče o nemocné seniory v České republice," řekla ředitelka Alzheimercentra Jůzová.

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET) | Foto: National Institutes of Health, Licence Public Domain, volné dílo

Metoda vychází z toho, že se staří lidé raději uchylují do minulosti, do momentů, kdy byli šťastní, schopní či užiteční, aby utekli před světem, kterému nerozumí. Vyjadřují své potřeby nikoliv pomocí slov „tady“ a „teď“, ale komunikují s lidmi a s věcmi z dob minulých.

Jde o to v takové chvíli pacienta nesoudit, nevyvracet jeho tvrzení nebo se ho nesnažit měnit, ale naopak potvrdit mu, že jeho pocity a emoce jsou skutečné, že je bereme na vědomí a nasloucháme.

Za každým chováním člověka, byť sebebizarnějším, a to je základním principem celé metody, totiž existuje příčina. Každý jeho projev, i stereotypní opakování slov či pohybů, výkřiky, výbuchy agrese, klepání do stolu, odráží jeho lidskou potřebu. Nemocný může například komunikovat prostřednictvím předmětů, které jsou pro něj nějak spojené s minulostí.

Tipy pro usnadnění domácí péče o nemocného

Alzheimercentrum doporučuje při domácí péči o nemocné Alzheimerem několik praktických rad.
  • Výrazně označte dveře v bytě – zejména toalety, východ naopak zkuste „zneviditelnit“ např. výmalbou
  • Vytvořte knihu s fotkami lidí a známých míst i s popisky
  • Pořiďte oděvy, které se snadno oblékají a svlékají, boty s neklouzavou podrážkou
  • Zajistěte bezpečné prostředí s dostatkem volného prostoru pro pohyb a případně záchytných bodů (madel, odstraňte ostré předměty, klouzavé koberečky a vratké kusy nábytku, znepřístupněte léky či chemické prostředky apod.)
  • Zaveďte denní rozvrh s časy pravidelných úkonů, včetně návštěv toalety
  • Nedělejte v bytě příliš mnoho změn, a pokud tak raději postupně
  • Dávejte jednoduché úkoly a pokládejte otázky, na které je možné odpovědět ano/ne
  • Před jídlem posaďte nemocného před již prostřený stůl, ať zamezíte zmatení
  • Podporujte soběstačnost, ale dopřejte nemocnému dostatek času, aby úkon provedl
  • Pokud se některé otázky často opakují, můžete napsat odpovědi na papír

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme