Ekologický aktivista: Rád si s Klausem vyměním místo

Veřejnost rozděluje otázka, zda rozšířit uhelnou elektrárnu Prunéřov. Pokud lidé věří ekologickým aktivistům, tak by to byla nejhorší katastrofa od dob Černobylu. Podle ČEZu bez ní naopak nebude elektřina ani teplo pro okolní domácnosti. Jak už to tak bývá, pravda bude někde uprostřed.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greenpeace a Prunéřov

Greenpeace a Prunéřov | Foto: Greenpeace

Celá kauza je zajímavá i tím, že poprvé v historii, alespoň České republiky, se v rámci přeshraničního řízení zapojila do připomínkování projektu i Mikronésie. S odůvodněním, že emise CO2 neznají hranice a česká elektrárna tak bude mít dopad i v Tichomoří.

A zdá se, že podobnou taktiku chce Greenpeace využívat i nadále. Do Prahy totiž přijel českou odnož hnutí podpořit i Teriapi Maurietsi z Cookových ostrovů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Důsledky globálního oteplování. Téma pro ekologického aktivistu z Cookových ostrovů Teriapi Maurietsiho.

„Přijel jsem s důležitým poselstvím. Chci aby si lidé po celém světě uvědomili, že stoupající hladina oceánů už dnes ohrožuje mnoho národů v Tichém oceánu. Pro nás je globální oteplování krutou každodenní realitou. Naše země postupně mizí v moři a dochází nám pitná voda. Nemáme žádné řeky a jsme závislí na studních. Ale ty jsou čím dál častěji kontaminované. A až dojde pitná voda úplně tak už nemáme žádnou naději pro budoucnost.“

Nejde ale jen o postupné změny, na které mají lidé čas se připravit a případně se odstěhovat. Globální oteplování dokáže být i brutálně rychlé a vražedné.

„V poslední době také stále častěji zažíváme přílivové vlny. Většina ostrovů je jen metr nad hladinou moře. A taková vlna dokáže napáchat nedozírné škody. Nejen na majetku, ale i na životech. Kdo se nechytne stromu, tak ho to smete do moře. Uvědomte si, že ti lidé jsou nevinné oběti. Nemají nic společného se znečišťováním životního prostředí. Tak proč bychom měli kvůli tomu trpět a umírat,“ řekl Českému Rozhlasu Maurietsi.

Neblahé důsledky

Maurietsi se rozhodl bojovat za životní prostředí, nejen protože důsledky globálního oteplování pocítil na vlastní kůži, ale také kvůli svým dětem.

„Kdykoliv se podívám do jejich očí, tak se bojím o jejich budoucnost. Chci aby měli šanci vyrůst ve stejné zemi jako já. A proto bojuji proti znečišťování životního prostředí a proto jsem přijel i sem. Pro vás je to možná jen pár tun škodlivin, ale pro nás je to otázka života a smrti. Pokud nezačneme využívat čisté zdroje energie, tak už brzy zmizí naše historie, naše kultura, naše země. Bojím se o budoucnost svých dětí. Nevidím moc velkou naději, a to mě bolí.“

Emise se dají snížit

Ekolgickým aktivistům na rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov vadí, že energetický gigant ČEZ samozřejmě tvrdí, že je vše v naprostém pořádku. A přestože nezávislá studie zadaná ministerstvem životního prostředí tvrzení ČEZu v mnohém potvrdila, tak zároveň se v závěrečné zprávě objevila informace, že je možné s dostupnými technologiemi snížit emise oxidu uhličitého o 200 tisíc tun ročně. Poněkud jiná je situace na Cookových ostrovech.

„Celé Cookovy ostrovy mají asi 15 tisíc obyvatel. Na ostrově ze kterého pocházím žije 300 lidí. Nemáme žádný generátor, ledničky ani televize. Jezdíme na koních. Na celém ostrově je jen jeden jediný náklaďáček. Takže je jasné, že zbytečného odpadu nevytvoříme moc, že neznečišťujeme přírodu. My s ní žijeme v souladu,“popisuje svůj domov Murietsi a přichází i s nabídkou pro prezidenta Václava Klause, který svým odmítavým postojem ke globálnímu oteplování proslul daleko za hranicemi České republiky.

„Rád si s ním na jeden den vyměním místo. Já přijedu na Hrad a on může ke mně domů. Ať si sám na vlastní kůži vyzkouší jaké to je. Ať na vlastní oči vidí to utrpení. Myslím, že to by stačilo aby změnil názor a udělal tu správnou věc,“ uzavřel ekologická aktivista z Cookových ostrovů.

Lukáš Vincourek, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme