O miliardy z Bruselu bojují další dvě špičková výzkumná pracoviště

Český výzkum je zase o trochu blíže k desítkám miliard z evropských fondů. Do Bruselu teď v srpnu putují na posouzení další dva velké projekty center vědecké excelence. Tedy pracovišť na špičkové mezinárodní úrovni. V Česku jich má do šesti let vzniknout za téměř třicet miliard korun celkem šest. Ministerstvo školství, které má evropské peníze pro vědu na starosti, očekává od Bruselu konečný verdikt na konci roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum. (Ilustrační foto)

Výzkum. (Ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Evropští komisaři už teď posuzují dva velké české projekty - superlaser ELI v Dolních Břežanech a Udržitelnou energetiku v Řeži. Ty do Evropské komise dorazily na konci června. Teď v srpnu dostanou na stůl další dva, oba jsou z Brna.

Prvním z nich je Fakultní nemocnice u sv. Anny se svým projektem Mezinárodního centra klinického výzkumu. Na něm spolupracuje s prestižní americkou Mayo clinic, která patří k nejlepším nemocnicím na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do boje o evropské miliardy jdou další dvě centra výzkumné excelence. Téma sleduje reportérka Petra Benešová

Výhody budoucího centra popsal primář I. interní kliniky anenské nemocnice Ladislav Groch:

„Spolupráce s Mayo clinic povede k tomu, že budeme mít více jednak prostoru, kapacity, lidských zdrojů, a navíc i peněz na to, abychom se zabývali výzkumem.“

Budoucí pracoviště bude spojovat oblast lékařství, biomedicínského inženýrství a také veterinární medicínu.

O peníze na výzkumné centrum bude na konci srpna žádat i Masarykova univerzita se svým projektem Středoevropského technologického institutu. Ten připravuje ve spolupráci s dalšími brněnskými vysokými školami a akademickými ústavy, jak říká Radimír Vrba, vědecký ředitel projektu:

„My jsme vsadili na to, že chceme být multioborový, takto máme všech sedm výzkumných programů koncipovaných, aby při vzájemné spolupráci všechno obsáhly. Od materiálů přes nanovědy, molekulární biologii, lékařské vědy, neurovědy.“

Do Bruselu půjdou na podzim ještě poslední dva velké projekty na centra excelence. A to ostravský superpočítač a také biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy.

Výběr výzkumných projektů byl velmi náročný. Pod dohledem ministerstva školství jednotlivé žádosti o centra excelence hodnotilo na 77 předních vědců ze šestnácti zemí světa.

Petra Benešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme