P. Polák: Poválečné násilí nepřišlo z čistého nebe

V Česku se v poslední době začíná více mluvit o excesech nebo přímo o zločinech, kterých se krátce po válce dopouštěli Češi na sudetských Němcích. Je to téma, které je v české společnosti kontroverzní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Polák | Foto: Alžběta Švarcová

Radiožurnál bude během dnešního dne přinášet reportáže, které dokumentují jeden z velkých excesů, ke kterému u nás došlo. Postříleno bylo kolem sedmdesáti sudetských Němců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview s Pavlem Polákem o poválečném násilí

Autor těchto reportáží a také redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Pavel Polák v Ranním interview řekl, že prvotním důvodem pro vysílání tohoto dokumentu není snaha o ‚svezení se na mediální vlně zájmu‘ a o skandální objev.

„Masových hrobů z poválečných let jsou v pohraničí stovky. Jde o to ukázat na jednom příběhu z Podbořanska, jaká ta doba byla, kdo byli ti, kdo stříleli, jací to byli lidé. Byli to opravdu vlastenci?,“ ptál se Polák, který identifikoval jednoho střelce a hledal jeho motivy.

„Na druhou stranu jsou oběti, postřílení sudetští Němci, opravdu jen obyčejní lidé, rolníci, řemeslníci, kteří neměli s nacismem nic společného, jak tvrdí část sudetského landsmanschaftu?“

Jak Pavel Polák dál poznamenal, i na tyto otázky nalezl odpovědi trochu jiné, než se obecně prezentuje.

Objevil posledního žijícího pamětníka oněch událostí, který žije v Bavorsku, jezdil na Podbořansko, hledal v archivech. „Nedělám si nároky vynášet historické soudy,“ zdůraznil autor a potvrdil tezi, že násilí plodí další násilí. „Poválečné násilí nepřišlo jen tak z čistého nebe a nelze ho posuzovat bez toho, co mu předcházelo.

„Prostředí, ve kterém neplatí pravidla, ale chaos, prostředí, jakým poválečná doba byla, láká násilníky, lidi se zlou povahou, kteří se mohou beztrestně projevit,“ zdůraznil Pavel Polák, autor dokumentu o excesu na Podbořansku.

Milan Kopp, Jan Pokorný, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme