3 otázky pro prezidentské kandidáty. Drahoš: Nerozděloval bych účelově společnost jako Zeman

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas oslovil se třemi anketními otázkami osobnosti, které se v lednu chtějí ucházet o úřad prezidenta. První dle abecedy je muž, který pracovnu na pražské Národní třídě vyměnil za petiční stánky v celém Česku. Fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svou prezidentskou kandidaturu oznámil osmašedesátiletý vědec v rodném Jablůnkově na Frýdecko-Místecku letos 28. března. Tedy čtyři dny poté, co odešel z čela Akademie věd. Největší vědeckou instituci v Česku vedl osm let. Ve vysílání Českého rozhlasu už dříve popsal, co rozhodlo, že profesní kariéru zasvětil chemii a vědě.

„Měl jsem velmi dobrého učitele chemie na střední škole, navíc s chemií jsem měl velmi příznivý vztah,“ řekl Drahoš Českému rozhlasu.

Jiří Drahoš

Vystudoval pražskou Vysokou školu chemicko-technologickou a do tehdejší Československé akademie věd nastoupil v roce 1973. Po listopadu 1989 vedl odbory v ústavu, byl také ředitelem Ústavu chemických procesů, místopředsedou Akademie věd a od roku 2009 celou instituci vedl. Kromě laboratoří byl často i v koncertních sálech. Přes čtyřicet let je Drahoš členem komorního pěveckého sboru CANTICORUM IUBILO. Je ženatý a má dvě dcery.

Proč byste měl být prezidentem zrovna vy?

Potřebujeme prezidenta, který by účelově nerozděloval společnost a nenálepkoval lidi zrovna podle toho, jestli souhlasí s jeho názorem. Jsem přesvědčen o tom, že bych byl takovým prezidentem. Potřebujeme prezidenta, který bude dodržovat Ústavu, který bude v duchu Ústavy konat. Opět jsem přesvědčen o tom, že bych takovým prezidentem byl.

Potřebujeme prezidenta, který bude klást důraz na vzdělání společnosti, na kreativitu, tvůrčí aspekty - od řemeslníků až po vědce. Opět jako člověk, který v tomto oboru pracoval, jsem přesvědčen o tom, že bych byl takovým prezidentem.

V čem budete jiný než stávající prezident?

Jsem přesvědčen, že budu jiný v tom, co jsem říkal v prvním bodu. To znamená ve spojování společnosti, nerozdělování, nenálepkování. Jsem přesvědčen o tom, že lidé si zaslouží úctu, ne urážky. Jsem také přesvědčen o tom, že lidé mají více společného než toho, co je rozděluje. Ve všech těchto aspektech by byl určitě jiný než současný pan prezident.

Která nebo které země by měly být hlavním spojencem České republiky?

Česká republika je jednoznačně ukotvena v Evropě a jsme členy Evropské unie, takže našimi hlavními partnery a spojenci jsou země Evropské unie. Jsme členy NATO, takže opět základní partnerství v rámci NATO čili i zaoceánské – se Spojenými státy.

Jinak jsem zastáncem toho, že Česká republika by měla mít sebevědomé a nepodlézavé vztahy se všemi zeměmi, s nimiž tyto vztahy chce mít. Ale přece jen spojenecké, alianční dohody jsou klíčové. Takže Evropa, Evropská unie, Spojené státy, to jsou určitě z mého pohledu naši hlavní partneři. 

Odpovědi dalších kandidátů uslyšíte v následujících dnech na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme