Drahoš na Hrad, ozývá se stále hlasitěji od lidovců. S kandidátem na prezidenta čekají na starosty

V historicky druhé přímé volbě prezidenta KDU-ČSL zřejmě podpoří někdejšího předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Připustila to alespoň řada lidovců, které oslovil server iROZHLAS.cz. Vládní strana přitom uvažovala i o tom, že do boje o Hrad vyšle vlastního kandidáta. V úvahu přicházela Zuzana Roithová nebo Petr Pithart, ti to však odmítli. Finální diskuse o prezidentském kandidátovi lidovců by se měla rozběhnout v nejbližších dnech.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš | Foto: Petr Horník/ Právo | Zdroj: Profimedia

„Podle toho, jak se profilují jednotliví kandidáti, tak profesora Jiřího Drahoše," odpověděl místopředseda lidovců a poslanec Jan Bartošek na dotaz, koho by on osobně podpořil ve volbě prezidenta.

Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?

Číst článek

Jméno Jiřího Drahoše přitom mezi členy vládní partaje padalo opakovaně. „Poznal jsem ho (Drahoše – pozn. red.) jako člověka velmi vzdělaného, zralého muže, který svá rozhodnutí dělá na základě dobrých analýz. On by například splňoval moji představu o tom, kdo by mohl vést na tomto významném postu Českou republiku," uvedl ministr kultury Daniel Herman.

I o něm se přitom mluvilo jako o možném kandidátovi lidovců na prezidenta. Stejně ale jako Zuzana Roithová nebo Petr Pithart o kandidaturu nestojí. „Já se o prezidentskou funkci ucházet nehodlám, ale ano, byly řádově asi stovky lidí i z řad KDU-ČSL, kteří mě v té věci oslovili," popsal v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Herman.

Podpisy lidovců jsou i na Drahošově petičním archu

Někteří z lidovců podepsali Drahošovi petiční arch. Aby mohl skutečně v prezidentských volbách kandidovat, musí sesbírat celkem 50 tisíc podpisů. Dosud jich shromáždil zhruba 20 tisíc. Svůj podpis připojila i poslankyně z Moravskoslezského kraje Pavla Golasowská.

„Určitě podpořím pana Drahoše, respektive už jsem ho podpořila. Podepsala jsem tu podpisovou listinu u nás v Třinci. Myslím si, že je to člověk, který by důstojně reprezentoval naši republiku a který má určitě spoustu životních zkušeností. V neposlední řadě ho podporuji také proto, že je z našeho regionu," vysvětlila Golasowská.

„Musíme počkat, kdo splní zákonné podmínky. Referendum neplánuji. Musíme se dohodnout se STAN dle koaliční smlouvy.“

Pavel Bělobrádek (předseda KDU-ČSL)

Jméno Drahoše jako favorita přitom v KDU-ČSL není novinkou. O jeho možné podpoře se mezi lidovci podle pražského radního Jana Wolfa diskutovalo už před rokem: „U nás je to celkem jednoduché, protože touto dobou před rokem jsme se bavili o tom, kdo by mohl být důstojným kandidátem na prezidenta. Už tehdy nás napadl jeden člověk a to byl předseda Akademie věd pan profesor Drahoš."

Sám Drahoš se podpoře vládních stran nebrání. „Platí stále totéž - podpoře se pan profesor nebrání, ale nechce být stranickým kandidátem," komentovala jeho mluvčí Lenka Pastorčáková. Podpořit by ho přitom mohla podle poslance Martina Plíška i opoziční TOP 09.

Dohoda v koalici se starosty

Lidovci se však podle koaliční dohody musí na prezidentském kandidátovi shodnout se Starosty a nezávislými (STAN). Šéf hnutí Petr Gazdík serveru iROZHLAS.cz řekl, že i pro něj osobně je volba Drahoše jednoznačná: „Byl jsem první, kdo veřejně řekl, že pan Drahoš pro mě osobně je velmi vhodným kandidátem na prezidenta České republiky. To je ale můj osobní názor, budu o tom přesvědčovat své kolegy starosty."

První místopředseda STAN Petr Gazdík na sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně | Foto: Filip Jandourek

Finální diskuse o tom, koho koalice lidovců se starosty ve volbě prezidenta podpoří, by se podle Gazdíka měla rozběhnout v brzké době. „Nejednali jsme o tom, soustředili jsme se na jednání o koalici. Předpokládám, že jednání o tom, kdo bude náš společný kandidát na prezidenta, začne v nejbližších dnech," uvedl šéf starostů a dodal, že jasno by chtěl mít do konce prázdnin.

Záležitost zatím nechtěl příliš komentovat předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vyloučil však, že by KDU-ČSL pořádala kvůli volbě prezidenta vnitrostranické referendum: „Musíme počkat, kdo splní zákonné podmínky. Referendum neplánuji. Musíme se dohodnout se STAN dle koaliční smlouvy."

Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. 'Prověřím to. Co vím, mi nevadí,' říká kandidát

Číst článek

Ostatní strany hledají

Diskuse o kandidátech na prezidenta probíhá i uvnitř dalších stran. Vhodného kandidáta opět hledají sociální demokraté. Premiér Bohuslav Sobotka minulý týden přišel se dvěma jmény – navrhl předsedu Senátu Milana Štěcha nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ti to však odmítají.

Postavení vlastního kandidáta nevylučuje nadále ani hnutí ANO. Původně se mluvilo o ministru obrany Martinu Stropnickém, ten ale vede pražskou kandidátku do sněmovny. Hnutí bude svůj přístup k prezidentské volbě řešit podle lídra ANO Andreje Babiše až po sněmovních volbách, rozhodne o tom referendum mezi členy.

Ze stávajících uchazečů si zatím nevybere ani opoziční ODS: „Stále platí, že naším hlavním cílem je, aby naše země měla po volbách důstojnějšího a zodpovědnějšího prezidenta, než je Miloš Zeman. Jméno vhodného kandidáta – ať už z vlastních řad, či nějakou nadstranickou osobnost – včas zveřejníme," komentoval šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme