Drahoš na Hrad, ozývá se stále hlasitěji od lidovců. S kandidátem na prezidenta čekají na starosty
V historicky druhé přímé volbě prezidenta KDU-ČSL zřejmě podpoří někdejšího předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Připustila to alespoň řada lidovců, které oslovil server iROZHLAS.cz. Vládní strana přitom uvažovala i o tom, že do boje o Hrad vyšle vlastního kandidáta. V úvahu přicházela Zuzana Roithová nebo Petr Pithart, ti to však odmítli. Finální diskuse o prezidentském kandidátovi lidovců by se měla rozběhnout v nejbližších dnech.
„Podle toho, jak se profilují jednotliví kandidáti, tak profesora Jiřího Drahoše," odpověděl místopředseda lidovců a poslanec Jan Bartošek na dotaz, koho by on osobně podpořil ve volbě prezidenta.
Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?
Číst článek
Jméno Jiřího Drahoše přitom mezi členy vládní partaje padalo opakovaně. „Poznal jsem ho (Drahoše – pozn. red.) jako člověka velmi vzdělaného, zralého muže, který svá rozhodnutí dělá na základě dobrých analýz. On by například splňoval moji představu o tom, kdo by mohl vést na tomto významném postu Českou republiku," uvedl ministr kultury Daniel Herman.
I o něm se přitom mluvilo jako o možném kandidátovi lidovců na prezidenta. Stejně ale jako Zuzana Roithová nebo Petr Pithart o kandidaturu nestojí. „Já se o prezidentskou funkci ucházet nehodlám, ale ano, byly řádově asi stovky lidí i z řad KDU-ČSL, kteří mě v té věci oslovili," popsal v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Herman.
Podpisy lidovců jsou i na Drahošově petičním archu
Někteří z lidovců podepsali Drahošovi petiční arch. Aby mohl skutečně v prezidentských volbách kandidovat, musí sesbírat celkem 50 tisíc podpisů. Dosud jich shromáždil zhruba 20 tisíc. Svůj podpis připojila i poslankyně z Moravskoslezského kraje Pavla Golasowská.
„Určitě podpořím pana Drahoše, respektive už jsem ho podpořila. Podepsala jsem tu podpisovou listinu u nás v Třinci. Myslím si, že je to člověk, který by důstojně reprezentoval naši republiku a který má určitě spoustu životních zkušeností. V neposlední řadě ho podporuji také proto, že je z našeho regionu," vysvětlila Golasowská.
„Musíme počkat, kdo splní zákonné podmínky. Referendum neplánuji. Musíme se dohodnout se STAN dle koaliční smlouvy.“
Pavel Bělobrádek (předseda KDU-ČSL)
Jméno Drahoše jako favorita přitom v KDU-ČSL není novinkou. O jeho možné podpoře se mezi lidovci podle pražského radního Jana Wolfa diskutovalo už před rokem: „U nás je to celkem jednoduché, protože touto dobou před rokem jsme se bavili o tom, kdo by mohl být důstojným kandidátem na prezidenta. Už tehdy nás napadl jeden člověk a to byl předseda Akademie věd pan profesor Drahoš."
Sám Drahoš se podpoře vládních stran nebrání. „Platí stále totéž - podpoře se pan profesor nebrání, ale nechce být stranickým kandidátem," komentovala jeho mluvčí Lenka Pastorčáková. Podpořit by ho přitom mohla podle poslance Martina Plíška i opoziční TOP 09.
Dohoda v koalici se starosty
Lidovci se však podle koaliční dohody musí na prezidentském kandidátovi shodnout se Starosty a nezávislými (STAN). Šéf hnutí Petr Gazdík serveru iROZHLAS.cz řekl, že i pro něj osobně je volba Drahoše jednoznačná: „Byl jsem první, kdo veřejně řekl, že pan Drahoš pro mě osobně je velmi vhodným kandidátem na prezidenta České republiky. To je ale můj osobní názor, budu o tom přesvědčovat své kolegy starosty."
Finální diskuse o tom, koho koalice lidovců se starosty ve volbě prezidenta podpoří, by se podle Gazdíka měla rozběhnout v brzké době. „Nejednali jsme o tom, soustředili jsme se na jednání o koalici. Předpokládám, že jednání o tom, kdo bude náš společný kandidát na prezidenta, začne v nejbližších dnech," uvedl šéf starostů a dodal, že jasno by chtěl mít do konce prázdnin.
Záležitost zatím nechtěl příliš komentovat předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vyloučil však, že by KDU-ČSL pořádala kvůli volbě prezidenta vnitrostranické referendum: „Musíme počkat, kdo splní zákonné podmínky. Referendum neplánuji. Musíme se dohodnout se STAN dle koaliční smlouvy."
Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. 'Prověřím to. Co vím, mi nevadí,' říká kandidát
Číst článek
Ostatní strany hledají
Diskuse o kandidátech na prezidenta probíhá i uvnitř dalších stran. Vhodného kandidáta opět hledají sociální demokraté. Premiér Bohuslav Sobotka minulý týden přišel se dvěma jmény – navrhl předsedu Senátu Milana Štěcha nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ti to však odmítají.
Postavení vlastního kandidáta nevylučuje nadále ani hnutí ANO. Původně se mluvilo o ministru obrany Martinu Stropnickém, ten ale vede pražskou kandidátku do sněmovny. Hnutí bude svůj přístup k prezidentské volbě řešit podle lídra ANO Andreje Babiše až po sněmovních volbách, rozhodne o tom referendum mezi členy.
Ze stávajících uchazečů si zatím nevybere ani opoziční ODS: „Stále platí, že naším hlavním cílem je, aby naše země měla po volbách důstojnějšího a zodpovědnějšího prezidenta, než je Miloš Zeman. Jméno vhodného kandidáta – ať už z vlastních řad, či nějakou nadstranickou osobnost – včas zveřejníme," komentoval šéf občanských demokratů Petr Fiala.