Americký právník Edward Fagan přicestoval do Česka

Do České republiky přijel známý americký právník Ed Fagan, zastupující hornorakouské odpůrce jaderné elektrárny Temelín. Na návštěvu přicestoval den před vypršením lhůty, kterou dal před měsícem společnosti ČEZ a americké firmě Westinghouse na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti kontroverzní stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Českých Budějovicích se v pondělí setkal se zástupci českých nevládních iniciativ, kteří jsou také proti spuštění Temelína. Dana Kuchtová z Jihočeských matek potvrdila Českému rozhlasu, že jejich sdružení poskytlo Faganovi část dokladů, především o tom, jak probíhal právní projekt Temelín a jakým způsobem tyto informace získávali. Dnes mu chtějí předat další část dokumentů. Cílem společné schůzky bylo ujasnit si stanoviska a vysvětlit si, co už bylo podniknuto.

Mluvčí společnosti ČEZ Daniel Častvaj řekl, že všechno, co firma zveřejnit mohla, zveřejnila. Nezveřejnila pouze pasáže týkající se duševního vlastnictví dodavatelů stavby (postupy a výpočty) a věci týkající se fyzické ochrany elektrárny. Podobně prý postupují i ostatní elektrárny. Navíc se podle Častvaje Ed Fagan nikdy na ČEZ nebo Westinghouse ve věci Temelína neobrátil.

Zítra by měl navštívit elektrárnu, kde byl v neděli po desetidenní odstávce znovu spuštěn reaktor. Během odstávky byly upraveny tři regulační ventily vysokotlaké části turbíny. Kolem poledne by pak měl Fagan vystoupit na tiskové konferenci v hotelu Štekl v Hluboké nad Vltavou.

Markéta Kaclová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme